Bratislava 5. apríla (TASR) - So slovenskými občanmi nemajú bezpečnostné zložky susedných štátov žiadne väčšie problémy a skôr Slováci sa stávajú obeťami trestných činov v zahraničí. Informovali o tom dnes na spoločnej tlačovej konferencii policajní pridelenci SR.
Najväčšou zmenou, s ktorou musia občania SR rátať pri ceste do okolitých štátov, budú úpravy "cestných zákonov". Po vzore Talianska, Rakúska a Maďarska zavedie reflexnú vestu do povinnej výbavy auta aj Česko alebo Poľsko. Napríklad v Rakúsku sa absencia takejto výbavy môže pokutovať až do výšky 21 eúr.
Policajní pridelenci zhodnotili spoluprácu s okolitými štátnymi policajnými a bezpečnostnými zbormi pozitívne, jedine v Srbsku bola spočiatku ťažká situácia. "Mal som tam najprv menšie problémy, nakoľko Slovensko ako súčasť NATO v minulosti podniklo v Srbsku určité kroky," uviedol policajný pridelenec SR v Srbsku a Čiernej hore Radoslav Reguli. Napriek tomu však srbské úrady hodnotia Slovákov pozitívne, keďže posledný trestný čin spáchaný občanom SR sa stal "pred niekoľkými rokmi".
Policajný pridelenec SR v Maďarsku Arpád Váš vyzdvihol spoluprácu s maďarskou políciou pri februárovej záchrane "šestnásťročnej slovenskej občianky nútenej k prostitúcii". Slováci v minulom roku spáchali v Maďarsku 170 trestných činov. Aj v Česku, Poľsku, Rakúsku a na Ukrajine majú miestne úrady so Slovákmi "dobré skúsenosti". V prípade, že páchajú kriminalitu ,ide o drobné krádeže, prípadne sa spolupodieľajú na prevádzačstve osôb. Azda najzávažnejším prípadom je účasť dvoch Slovákov na lúpežných prepadnutiach bánk v ČR.
Na zmenu vízového režimu pre občanov Slovenska na Ukrajine upozornil policajný pridelenec v tejto krajine Juraj Leško. Od 1. mája do 1. septembra nebudú Slováci z dôvodu konania Eurovízie potrebovať víza pri ceste na východ.
Inštitút policajného pridelenca vznikol v roku 2001. Vzhľadom na to, že formy organizovanej trestnej činnosti majú medzinárodný charakter, zabezpečujú pridelenci potrebnú koordináciu a súčinnosť so zahraničnými policajnými zbormi. Majú na starosti aj spoluprácu s ústrednými orgánmi štátnej správy. V súčasnosti pôsobia policajní pridelenci pri zastupiteľských úradoch SR na Ukrajine, Rakúsku, s pôsobnosťou aj pre Slovinsko, Maďarsku, Česku, Poľsku a Srbsku a Čiernej Hore. V roku 2005 sa pripravuje vytvorenie inštitútu aj v Moskve a Bukurešti.