BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Ministerstvo vnútra minulý rok neevidovalo žiadne správy o možnom teroristickom útoku na Slovensko, pri ktorom by mali byť použité chemické zbrane. Vyplýva to z Informácie o plnení programu ďalšieho rozvoja ochrany obyvateľstva SR proti chemickým zbraniam do roku 2007, ktorú predloží dnes minister vnútra Vladimír Palko na rokovanie vlády.
Osobitné bezpečnostné opatrenia a režim na hraniciach sa vlani dotkli predovšetkým hranice s Ukrajinou. Sprísnené kontroly boli zamerané najmä na dovoz či vývoz zbraní, výbušnín a omamných látok. Polícia zároveň posilnila činnosť hliadok na hraniciach, ochranu letísk a lietadiel a operatívno-pátraciu činnosť. Ministerstvo vnútra má pre prípad mimoriadnej udalosti vyčlenené sily aj prostriedky. Na okamžité nasadenie sú pripravené mobilné laboratóriá v Nitre, Slovenskej Ľupči a v Jasove. Ako sa v správe ďalej uvádza, jednou z priorít bol v minulom roku aj nákup a obnova špecializovanej techniky. Rezort vnútra kúpil ochranné detektory toxických chemických plynov a spektrometre na zisťovanie neznámej chemickej látky v hodnote takmer 13 miliónov korún. V tomto roku sa začne výstavba referenčného chemického laboratória na identifikovanie neznámych toxických látok, ktorú realizuje ministerstvo obrany. Projekt by mal stáť 30 miliónov korún. Ďalší rozvoj ochrany obyvateľov proti chemickým zbraniam si v rokoch 2006 a 2007 pre jednotlivé rezorty vyžiada zhruba 200 miliónov korún.
Sídlom Justičnej akadémie nebude Trnava ako sa pôvodne predpokladalo, ale Pezinok. Vyplýva to z novely zákona o Justičnej akadémii, o ktorej bude tiež rokovať vláda. Dôvodom pre zmenu sídla akadémie je, že parlament neodsúhlasil zánik trnavského krajského súdu, s čím rátalo ministerstvo spravodlivosti pri predkladaní zákona o Justičnej akadémii. Rezort justície v novele navrhuje, aby sa sídlom Justičnej akadémie stali priestory zrušeného Okresného súdu v Pezinku.
Návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov v Ozbrojených silách SR, ktorý je dnes tiež na programe vlády, má priniesť významnú zmenu v odmeňovaní profesionálnych vojakov. Služobný plat podľa návrhu má pozostávať z hodnostného platu a vo vybraných prípadoch aj z príplatkov. Hodnostné platy by mali tvoriť 95 percent z mesačného platu. Príplatky by podľa návrhu mali dostávať výsadkári, letci, zdravotníci a vojaci slúžiaci v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí alebo v osobitných podmienkach. Plat profesionálneho vojaka už prihliada na službu v noci, počas víkendu, vo sviatok ako aj nadčas. Plat vojaka 2. stupňa v prvom roku služby je stanovený na 15 380 korún, pri prvej dôstojníckej hodnosti - poručík je nástupný plat 23 560 Sk. Profesionálni vojaci však nebudú môcť počítať s 13. a 14. platom.
Zákon zvyšuje tiež hornú hranicu príspevku pre vojakov, ktorí sú vyslaní do zahraničnej vojenskej operácie. Mesačná výška príspevku je stanovená od 500 do 5 000 amerických dolárov. V prípade vyslania do mierovej pozorovateľskej misie je príspevok do 1 000 USD. Návrh upravuje aj podmienky vyplatenia jednorazovej peňažnej výpomoci a osobitné jednorazové peňažné náležitosti. Napríklad výška aktivačného príspevku môže dosiahnuť až 300 000 korún. Nový systém odmeňovania sa nebude vzťahovať na profesionálnych vojakov - sudcov a justičných čakateľov vojenských súdov a prokurátorov a právnych čakateľov vojenskej prokuratúry.