Bratislava 6. apríla (TASR) - Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) chce získať späť budovu, v ktorej sídli generálne riaditeľstvo Slovenského národného divadla (SND). Ide totiž o budovu bratislavskej komory, ktorá jej bola začiatkom 50. rokov znárodnená a ktorú sa komora usiluje už od roku 1992 získať späť. Protestuje preto proti odporúčaniu porady ekonomických ministrov (PEM), ktorá navrhla vláde, aby vyriešila problém s novostavbou SND na nábreží Dunaja práve predajom tejto budovy.
Predseda SOPK Peter Mihók pre TASR vysvetlil, že budovu, v ktorej sídli vedenie divadla, postavila zo svojich vlastných prostriedkov Bratislavská obchodná komora. Majetkom komory bola táto budova až do znárodnenia na začiatku 50. rokov minulého storočia. Keď v roku 1992 vznikla Slovenská obchodná a priemyselná komora, začala si robiť nároky na budovy v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.
Vláda podľa Mihóka v máji 1992 súhlasila s návrhom na vrátenie budov bývalých obchodných a priemyselných komôr SOPK, na túto tému komora potom rokovala s každou ďalšou vládou SR. Kabinet komore sľúbil, že jej budovu bývalého sídla Obchodnej a priemyselnej komory v Bratislave vráti, podmienkou bolo dokončenie novej budovy SND. SOPK navyše získala od bývalého prezidenta Rudolfa Schustera a premiéra Mikuláša Dzurindu v roku 2000 aj verejný prísľub doriešiť vrátenie znárodnených objektov obchodných a priemyselných komôr, tvrdí Mihók. Na nutnosť doriešiť tento problém naposledy upozornil podľa vlastných slov predsedu vlády v októbri 2004.
Alternatívu, podľa ktorej má byť predaná budova generálneho riaditeľstva SND, odobrila PEM v pondelok 4. apríla a odporučila ju schváliť aj vláde. Zisk z predaja by mal byť už v júli použitý na založenie 100-percentnej štátnej akciovej spoločnosti, ktorej by patrila rozostavaná novostavba SND vrátane pozemkov. Tú by spoločnosť za výnos z predaja dokončila. Vo verejnej súťaži by v septembri spoločnosť hľadala zmluvného partnera na spoločné prevádzkovanie komplexu novostavby SND. Z výnosov z prenájmu by investor hradil časť nákladov na prevádzku. Toto riešenie sa pozdáva aj Ministerstvu kultúry SR.