Bratislava 6. apríla (TASR) - Slovensko spravilo pokrok v prístupe k národnostným menšinám, stále mu však podľa šéfky Poradného výboru Rámcového dohovoru na ochranu národnostných menšín Anastasie Cricleyovej chýba dostatočná implementácia prijatých legislatívnych noriem.
"Detailnejšie sme prediskutovali situáciu so všetkými zainteresovanými stranami od mimovládnych organizácií až po jednotlivé rezorty," povedala pre TASR Cricleyová po rokovaní s poslancami parlamentného výboru pre ľudské práva. Delegáti sa podľa predsedu výboru NR SR Lázslóa Nagya zaujímali najmä o legislatívny proces v uplynulom období a vyjadrili isté očakávania zmeny v legislatíve ohľadne národnostných menšín. "Kontrolnú misiu" tiež zaujímalo postavenie rómskej menšiny, najmä dopad niektorých sociálnych, zdravotných a školských zákonov.
"Minulý vývoj som hodnotil ako adekvátne naplnenie záväzkov SR k rámcovému dohovoru. V legislatívnej aj v inštitucionálnej oblasti došlo k výraznej zmene v postavení a právach národnostných menšín," uviedol pre TASR Nagy. Dynamika týchto procesov podľa neho zodpovedá potrebám národnostných menšín, ale aj očakávaniam vyplývajúcim z rámcového dohovoru. Slovensko však podľa neho v tomto volebnom období ešte dlhuje normu o postavení národnostných menšín. Nevie však, či je parlament v súčasnosti schopný takýto zákon prijať.
Vždy po odovzdaní národnej správy o plnení záväzkov SR k rámcovému dohovoru o menšinách, ktorú Slovensko vypracovalo a odovzdalo v novembri minulého roku, sa koná takáto "štandardná návšteva", uviedol Nagy. "Pracovná komisia z Rady Európy má takpovediac preveriť objektívnosť tejto správy," dodal.
Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín je prvým právne záväzným multilaterálnym nástrojom na ochranu práv menšín, ktorý od jeho vzniku v roku 1995 ratifikovalo 28 členských a dva nečlenské štáty RE. SR podpísala dohovor 14. septembra 1995. Konvencia, ktorá nadobudla platnosť 1. februára 1998, ustanovuje základné princípy, ktoré majú byť rešpektované v boji proti diskriminácii a pri zabezpečovaní rovnoprávnosti národnostných menšín s väčšinovým obyvateľstvom, ako aj pri ochrane menšinovej kultúry, jazykov, náboženstiev a tradícií. Dôraz kladie tiež na oblasť vzdelávania a cezhraničných kontaktov a jej cieľom je garantovať základné práva menšín. Slovensko predložilo prvú správu v máji 1999, druhú v novembri 2004.
fo som