BRATISLAVA 6. apríla (SITA) - Časť poslancov parlamentného mediálneho výboru chce, aby plénum rokovalo o situácii v Slovenskej televízii (STV) a v Rade STV. Plánujú predsedu parlamentu požiadať o zaradenie takéhoto bodu na rokovanie najbližšej schôdze NR SR. Počas dnešného rokovania však výbor pre nízku účasť poslancov neprijal žiadne uznesenie. V prípade, že návrh v utorok, kedy sa znovu zíde, nepodporí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, podpredseda výboru Dušan Jarjabek je rozhodnutý iniciovať mimoriadnu schôdzu NR SR o tejto otázke. Podľa neho totiž "hrniec prekypel a so situáciou v STV a v Rade STV je potrebné niečo robiť."
Radu STV a vedenie televízie podrobila dnes tvrdej kritike okrem Jarjabka aj Eva Rusnáková. Podľa nej rada ponecháva generálnemu riaditeľovi Richardovi Rybníčkovi úplne voľný priestor, neplní si svoju kontrolnú úlohu voči STV, ani vlastné uznesenia. "Podľa mňa sa rada vzdáva vlastných kompetencií," vyhlásila. Upozornila tiež, že vedenie STV predkladá iné podklady členom Rady STV, iné Rade pre vysielanie a retransmisiu a iné parlamentu. Dušan Čaplovič pripomenul, že v NR SR je v súčasnosti už do II. čítania predložená novela zákona o STV a myslí si, že po dnešnom rokovaní výboru by mali zmenou prejsť viaceré paragrafy. Okrem iných aj ten, na základe ktorého by generálneho riaditeľa odvolával parlament, a nie Rada STV.
Predseda Rady STV Miroslav Kollár je presvedčený, že rada si plní všetky povinnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Podľa neho je STV akceptovaná, neodtekajú z nej peniaze tak ako za predchádzajúcich manažmentov a na rozdiel od minulosti tiež vyrába programy. Naopak, niektorí členovia rady, ktorí sa na dnešnom rokovaní výboru tiež zúčastnili, sú presvedčení, že rada je nefunkčná. "V rade by malo byť čo najviac ľudí poznajúcich prácu televízie a kým sa tak nestane, nemôže byť profesionálna, to je kameň úrazu," myslí si člen rady Marián Slovák. Za základnú chybu považuje voľbu jej členov parlamentom. Súčasný stav v Rade STV nepovažuje za "normálny." Rovnako zhodnotil aj prácu manažmentu STV. "Každým dňom, čo dvojica Rybníček a Para zostanú vo funkcii, vznikajú veľké kultúrne a hospodárske škody," predniesol pred poslancami.
Situáciu vo verejnoprávnej televízii označili za neúnosnú aj nedávno prepustený moderátor Peter Stano a bývalá moderátorka spravodajstva Ľudmila Farkašovská. Podľa Stana panuje v STV veľká neistota, demotivácia a o prepúšťaní ľudí nerozhodujú kompetentní. "Šéfredaktor často ani nevie, že mu vyhodili z redakcie moderátora a to sa potom odráža na kvalite spravodajstva," skonštatoval pred poslancami. Farkašovská je presvedčená, že podobný názor majú aj ostatní zamestnanci STV, ale "keď nad vami visí Damoklov meč, radšej budete mlčať," zhodnotila situáciu. Podobné názory prezentovali aj zástupcovia odborov, profesijných inštitúcií STV, Hereckej obce Slovenska, Slovenského syndikátu novinárov a ďalší. Tí pred výborom predniesli sťažnosť v súvislosti so schválením štatútu zamestnancov a spolupracovníkov STV, na tvorbe a pripomienkovaní ktorého sa nemohli zúčastniť a diskutovalo sa tiež o dokumentárnom filme Miluj blížneho svojho. Upozornili aj na pracovné zmluvy s dobou určitou, ktoré držia zamestnancov STV v napätí, ako aj na tzv. čiernu listinu ľudí, ktorí nemôžu s STV spolupracovať.
Generálny riaditeľ STV R. Rybníček sa na dnešnom rokovaní výboru nezúčastnil a nemal preto možnosť obhájiť činnosť televízie. Výbor nebol dnes pre nízku účasť poslancov uznášaniaschopný a z rokovania odišiel popoludní aj predseda Ferdinand Devínsky, ktorý prenechal vedenie podpredsedovi Jarjabkovi.