Bratislava 6. apríla (TASR) Na zasadaní parlamentného mediálneho výboru si dnes poslanci vypočuli sťažnosti pracovníkov, ale i spolupracovníkov Slovenskej televízie na vedenie televízie.
Predsedníčka odborárov STV Gabriela Goliášová podala podnet na inšpektorát práce, pretože si myslí, že v STV neexistuje mzdový systém. V STV nefunguje schválený organizačný poriadok, ani systemizačný poriadok. Nikto nevie, koľko zamestnancov v akých profesiách v STV pracuje, tvrdí. Popri tom však v STV prebieha už druhé hromadné prepúšťanie. Podľa Goliášovej vedenie STV tlačí zamestnancov k tomu, aby namiesto zmlúv na dobu neurčitú podpisovali zmluvy na dobu určitú. Ľudia sú zneistení, čo sa premieta do programu. Nikdy nebola v televízii taká netvorivá a chaotická atmosféra, tvrdí predsedníčka odborov. Takmer celé spravodajstvo má pracovné zmluvy na dobu určitú. V redakcii spravodajstva je veľké napätie a demotivácia, povedal bývalý redaktor STV Peter Stano, ktorému vedenie STV nepredĺžilo zmluvu kvôli jeho kritickým postojom. Jeho slová potvrdila aj bývalá moderátorka spravodajstva Ľudmila Farkašovská, ktorej takisto STV nepredĺžila zmluvu. Oboch redaktorov, ktorí majú skúsenosti z britskej verejnoprávnej televízie BBC, pritom do STV zavolal sám generálny riaditeľ STV Richard Rybníček. O atmosfére strachu hovorila aj produkčná Miroslava Trizmová, ktorá pracovala v STV 20 rokov. Prepustili ju v súvislosti s kauzou filmu Miluj blížneho svojho.
V súvislosti s týmto filmom Dušana Hudeca predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov Katarína Javorská povedala, že je dielo stále považované za nedokončené. Rada STV ešte 12. októbra 2004 požiadala Rybníčka, aby zrušil rozhodnutie, ktorým dielo kvôli kontroverznej vete vyhlásil za nedokončené. V programe STV sa štyri razy dokumentárny film objavil v rámci diskusnej relácie Pod lampou a podľa Javorskej ho STV ho už viac vysielať neplánuje. Javorská však povedala, že na prehliadke slovenského dokumentu v Prahe bude film uvedený samostatne. Herecká obec Slovenska a Odbory audiovizuálnych tvorcov sa na vedenie a Radu STV sťažujú, že s nimi nediskutovali o štatúte programových pracovníkov a spolupracovníkov STV. Starý štatút z roku 1996 pritom podľa Petra Tótha z OAT vznikol v spolupráci s pracovníkmi. Čo sa týka spolupráce STV s externým prostredím, Tóth tvrdí, že existuje čierna listina o tom, s kým STV nemá spolupracovať.
Poslankyňa za SDKÚ Eva Rusnáková navrhla uznať sťažnosti hereckej obce a audiovizuálnych tvorcov za opodstatnené a požiadať radu STV, aby štatút s nimi prerokovala. Výbor však môže hlasovať až v utorok, dnes nebolo prítomných dosť členov na to, aby bol výbor uznášaniaschopný. Poslankyňa za Smer Darina Gabániová si myslí, že generálny riaditeľ STV prekračuje svoje kompetencie a Rada sa tomu prizerá ako malomocný orgán. Na rokovaní výboru nebol prítomný žiaden štatutárny zástupca STV, ktorý by mohol reagovať na tvrdenia zúčastnených. Generálny riaditeľ STV Richard Rybníček je v zahraničí. Svoje argumenty však bude môcť predniesť na utorkovom zasadaní výboru, ktorému má predložiť správu o činnosti a hospodárení STV v poslednom štvrťroku 2004.