Bratislava 4. januára (TASR) - Za fiasko označil predseda Smeru Robert Fico pôsobenie vlády v boji proti kriminalite. "Vláda bojuje proti kriminalite predovšetkým formálne." Povedal to dnes pred novinármi a počudoval sa nad skutočnosťou, že premiér Mikuláš Dzurinda neuvádza aj túto oblasť medzi nesplnenými sľubmi z programového vyhlásenia vlády popri znížení nezamestnanosti, zvýšení miezd a lepšej vymožiteľnosti práva.
Podľa Fica v rokoch 1998 až 2001 nenastali žiadne významné zmeny v štruktúre kriminality. Hoci možno mierne poklesol počet spáchaných trestných činov, vzrástli však škody spáchané týmito činmi. Napríklad v roku 2000, v porovnaní s rokom 1999, vzrástli o 2,5 miliardy korún. Fico však za varujúce považuje množiace sa prípady neohlásených spáchaných trestných činov, čo podľa neho poukazuje na nedôveryhodnosť polície v očiach občanov. Kritériom práce policajtov musí byť práve pocit bezpečia občanov a ich dôvera v políciu, nie drobné zmeny v štatistických údajoch, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť, konštatoval líder Smeru.
Okrem počtu trestných činov za 11 mesiacov uplynulého roka - 1236 lúpeží, 2907 vykradnutých bytov, 4909 ukradnutých áut a 3614 vykradnutých chát - Fico osobitne pripomenul skutočnosť, že sa doposiaľ na slobode pohybuje 1300 právoplatne odsúdených osôb, ktoré by si mali odpykávať trest. Pritom približne 60 z nich bolo odsúdených do tretej nápravnovýchovnej skupiny a jeden páchateľ dostal výnimočný trest odňatia slobody na viac ako 15 rokov.
Smer dnes predstavil aj šesť svojich priorít v tejto oblasti, na ktoré by v budúcnosti chcel klásť dôraz. Ide o prvotriednu starostlivosť o obete trestných činov, zlepšenie technického, legislatívneho a personálneho vybavenia polície spolu s cieleným náborom expertov na odhaľovanie ekonomickej kriminality i osobitný prístup k recidivistom. Vzhľadom na to, že táto skupina osôb pácha takmer 30 percent trestnej činnosti, predloží Fico opätovne do parlamentu minulý rok zamietnutý návrh zákona o ochrannom dohľade nad recidivistami prepustenými z väzenia. Medzi prioritami Smeru sú tiež mimoriadne opatrenia v boji proti korupcii - podľa predsedu strany totiž koalícia v prípade postavenia vicepremiéra Ivana Mikloša na čelo protikorupčného programu urobila "capa záhradníkom". Zvyšnými dvoma prioritami je masívna prevencia a spolupráca polície s verejnosťou a efektivita trestu, spojená s lepším využívaním väzňov na prácu.