Bratislava 7. apríla (TASR) - Pri príprave školského zákona, ktorým by sa malo zmodernizovať vzdelávanie na základných (ZŠ) a stredných školách (SŠ), stratilo ministerstvo školstva (MŠ) podľa exministra školstva Milana Ftáčnika viac ako dva roky.
"Už v predchádzajúcom volebnom období bol pripravený legislatívny zámer zákona, ktorý však v roku 2002 už vláda nestihla prerokovať. Súčasný minister školstva tento zámer zrušil a zbytočne tak stratil čas," povedal pre TASR Ftáčnik.
Kľúčovým pri zmene obsahu vzdelávania nebude podľa neho schválenie samotného zákona, ale vytvorenie kurikulárnej rady. "Určite najťažšie bude zaviesť zmeny do učebných osnov a na tom mohli odborníci z kurikulárnej rady pracovať už dva aj pol roka," konštatoval Ftáčnik. S jej vytvorením podľa neho počítal už Národný program výchovy a vzdelávania Milénium, ktorý schválila predchádzajúca vláda. Ten definuje aj to, akým spôsobom by sa školstvo malo meniť a aké ciele dosiahnuť. "K samotnému návrhu školského zákona sa vyjadrím, až keď bude k dispozícii. S jeho základnými ideami ako redukcia učiva a encyklopedických vedomostí či tvorivá humanistická atmosféra súhlasím, pretože boli definované už v Miléniu," spomenul exminister školstva.
V súvislosti s polemikami o tom, či nová maturita mala byť na stredné školy zavedená až po zmene obsahu učiva, Ftáčnik spomenul, že by to bol priveľmi zdĺhavý proces. "Táto reforma môže trvať aj desať rokov. Nová maturita by mala uľahčiť prechod stredoškolákov na vysoké školy, a preto by nebolo vhodné čakať tak dlho," dodal bývalý minister. Prekáža mu však spôsob, akým bola zavedená do praxe. Študenti aj pedagógovia mali byť o podmienkach maturovania informovaní minimálne dva roky dopredu a to sa nestalo.
Minister školstva Martin Fronc dnes informoval o návrhu zákona o výchove a vzdelávaní - takzvaného školského zákona. Na základe neho by mala byť stanovená v predpísanom rozsahu istá záväzná časť vedomostných požiadaviek na žiakov, na strane druhej by sa mal otvoriť väčší priestor pre samostatnosť škôl a študentov.