Bratislava 7. apríla (TASR) - Opozičný Smer podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara viacnásobne rokoval s SDKÚ o podobe budúcej vládnej koalície a predseda Smeru Robert Fico ponúkol lídrovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi kreslo premiéra.
"Toto asi východisko nebude, to je len hra o moc," konštatoval dnes Mečiar na margo politiky Smeru na stretnutí s občanmi, ktoré sa uskutočnilo v bratislavskom hoteli Kyjev. ĽS-HZDS podľa Mečiara nemá žiadne dohody s SDKÚ ani s ním nerokovalo o budúcej koalícii a práve tým sa odlišuje od svojho najväčšieho opozičného konkurenta. Fico síce deklaruje záujem o spoluprácu, ale reálne kroky jeho strany svedčia o opaku, tvrdí Mečiar.
"To nie je o tom, že ja sa s ním nechcem dohodnúť, ale partner mi neumožňuje sa dohodnúť," povedal líder ĽS-HZDS s tým, že to nie je o osobách. Už v minulosti urobil Mečiar podľa vlastných slov veľa kompromisov, ak boli potrebné a urobil by ich aj teraz pri potenciálnej spolupráci s Ficom, ak by to bolo možné. Aj pri zostavovaní koalícií do regionálnych volieb sa podľa neho ĽS-HZDS snažilo dohodnúť so Smerom, hnutie však nemohlo prijať "neadekvátne" podmienky Smeru.
"ĽS-HZDS musí vybojovať zápas o voliča, ktorý prešiel k Smeru, aby sa vrátil naspäť," poznamenal Mečiar. Priznal, že preferencie strany klesli po odchode časti jej poslancov do novovytvorenej Ľudovej únie a dopad na členskú základňu má aj zmiernenie štýlu politiky za účelom hľadania koaličného potenciálu.
Predseda ĽS-HZDS tiež svojim prívržencom oznámil, že za peniaze skrachovaných nebankových subjektov BMG a Horizont vznikli televízie TA3 a TV Joj. Podľa neho totiž také množstvo peňazí nemohol minúť konateľ firiem Vladimír Fruni, ale "peniaze niekde prešli". Mečiar si myslí, že okrem ĽS-HZDS niet politickej vôle rokovať o podstate, kde zlyhal štátny aparát v týchto prípadoch.
V prípade zverejňovaných zväzkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) podľa Mečiara sieť spolupracovníkov "nie je sieťou, ale falšovanou sieťou". Na ministerstve vnútra sa podľa neho hľadali spisy už pred voľbami v rokoch 1990 až ď92. Mečiar sa domnieva, že s minulosťou by sa Slovensko malo vysporiadať spravodlivo, nie však spôsobom, ktorý by v budúcnosti viedol k novým rehabilitáciám. Podľa jeho slov sa ako spolupracovníci ŠtB mohli do zväzkov ŠtB dostať ľudia troma spôsobmi - pred dvoma príslušníkmi ŠtB odsúhlasili spoluprácu, podpísali, že zachovajú mlčanlivosť o obsahu rozhovorov s ŠtB alebo vedome podpísali spoluprácu.
"Vieme poradiť Castrovi, čo má robiť na Kube, a pritom vyzeráme ako Kubovia doma," reagoval Mečiar na skutočnosť, že Slovensko nevyhlásilo štátny smútok po smrti pápeža Jána Pavla II.
"Nemienim sa dostať do situácie, keď na republikovom sneme vyhlásia - vážení delegáti, postavte sa, prinášajú predsedu," uistil svojich sympatizantov Mečiar na margo svojho pôsobenia v čele strany. Podľa svojich slov Mečiar nebude doživotne predsedom ĽS-HZDS, ale po nadchádzajúcom sneme 4. júna ním pravdepodobne ostane. Hnutie hľadá osoby, ktoré by na seba vedeli naviazať voličský potenciál, aby sa strana po výmene na predsedníckom poste nestratila z očí verejnosti. Pohyby, ktoré v ĽS-HZDS prebiehajú, sú podľa neho prirodzené. Ubezpečil, že jedinou príčinou rezignácie podpredsedu strany Viliama Vetešku z postu šéfa poslaneckého klubu boli jeho zdravotné dôvody. Sám sa s ním minulý týždeň stretol v Púchove a päť a pol hodiny sa "v príjemnom ovzduší" rozprávali o budúcnosti hnutia.
Na stretnutí s občanmi sa zúčastnili aj poslankyne ĽS-HZDS Diana Štrofová a Katarína Tóthová, zákonodarcovia Tibor Cabaj a Ján Cuper a bývalý poslanec Augustín Marián Húska.
bmg per