Bratislava 10. apríla (TASR) - Vicepremiér Pál Csáky žiada uvoľniť v tomto roku z vládnej rezervy pre Úrad vlády SR takmer 3,6 milióna korún na plnenie akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
Financovať by sa malo spolu 15 projektov, na ktorých budú spolupracovať jednotlivé ministerstvá s mimovládnymi organizáciami. Návrh predložil Csáky do medzirezortného pripomienkového konania spoločne s ministrom financií Ivanom Miklošom.
Akčný plán predchádzania všetkým formám diskriminácie je jedinou aktivitou vlády SR zameranou na boj proti intolerancii. Reaguje na kritické situácie zavádzaním systémových riešení, ako sú napríklad školenia zdravotníckeho personálu o informovanom súhlase v nadväznosti na obvinenia z údajných sterilizácií rómskych žien. Jeho súčasťou je tiež vzdelávanie policajtov v reakcii na nepokoje v osadách na východnom Slovensku.
Najviac peňazí - 788-tisíc korún by malo ísť z rezervy vlády na vzdelávací projekt pre predstaviteľov obcí o ochrane a dodržiavaní ľudských práv a slobôd. Na zorganizovanie 3. ročníka filmového festivalu o menšinách pod názvom Kultúra je naším spoločným bohatstvom, sa vynaloží 396-tisíc korún. Podujatie by malo osloviť prevažne mladých so zámerom oboznámiť ich prostredníctvom filmového umenia s históriou a súčasným životom menšín vo svete i na Slovensku.
Výdavky na terénny výskum dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania pri vzniku a skončení pracovnoprávneho vzťahu vybraných kategórií obyvateľstva by mali dosiahnuť 300-tisíc korún. Náklady na šesť jednodňových seminárov pre predstaviteľov územných samospráv o základnom práve na pomoc v hmotnej núdzi sa predpokladajú vo výške 294-tisíc korún.
Na aktivity zamerané na poskytnutie minimálnej právnej pomoci pre migrantov prichádzajúcich na územie SR sa plánuje vyčleniť 289- tisíc korún. Semináre a prednášky pre pracovníkov v štátnej a verejnej službe o migračnej politike budú stáť 197-tisíc korún. Na zvýšenie informovanosti žiakov základných a stredných škôl smerom k migrantom pôjde 128-tisíc korún.
Zorganizovanie konferencie k Medzinárodnému dňu ľudských práv si vyžiada 200-tisíc korún. Taká istá suma pôjde aj na vzdelávanie pedagógov so zameraním na zvyšovanie citlivosti na korupčné správanie.
Občianske združenie Ľudia proti rasizmu zrealizuje projekt s názvom Výchova k tolerancii, ktorého cieľom je znížiť medzi mladými úroveň predsudkov voči ľuďom z iných kultúr. Náklady naň sa odhadujú vo výške 166-tisíc korún. Na vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov by malo ísť 165-tisíc korún.
Z vládnej rezervy by sa mali financovať aj ďalšie projekty, napríklad uplatňovanie trestného práva na ochranu ľudských práv, olympiáda ľudských práv, či víkendová škola multikulturalizmu. Naplánované sú aj ďalšie aktivity, ktoré budú hradiť ministerstvá zo svojich rozpočtov.