BRATISLAVA 10. apríla (SITA) - Maturanti by sa mali pred maturitnou skúškou nadopovať vitamínmi. Rovnako by si mali so sebou nosiť horkú čokoládu, pretože tá dodáva energiu a dokáže odbúravať stres. Maturantom to radí Eva Gajdošová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK, ktorá tvrdí, že stres pred skúškami je typický pre každého. Ľudia sú však rôzni, a preto rôzne na záťažovú situáciu reagujú. Niektorých to nabudí, aktivizuje k lepším výkonom. Takéto typy ľudí potrebujú pocit trémy, aby vedeli pracovať. Horšie je to s trémistami, ktorí pri záťaži zabúdajú a namiesto naučených vedomostí majú "biele miesta." Takí si zrazu nevedia na nič spomenúť, hoci sa svedomito pripravovali.
Maturanti, ktorí dostanú z trémy "okno", by mali chvíľu bez paniky počkať. Podľa Gajdošovej sa situácia stabilizuje po pol hodine a potom im začnú napádať formulácie, študent začne mobilizovať sily. Horšie je to, ak ho nič nenapadne po takej hodine. Vtedy by mal ísť prípadne za učiteľom a vysvetliť mu svoj stav. V najhorších prípadoch by mal požiadať o odloženie maturitnej skúšky, ak je to možné, dodala Gajdošová.
Rodičia, ktorí majú trémistov doma, by im mali pred maturitou vytvoriť pokojné domáce prostredie. Dokonca s nimi aj žartovať, aby získali nadhľad nad vecou. Dobré je, ak sa stretnú s kamarátmi a s nimi sa porozprávajú o tom, ako sa cítia. Aj takýmto spôsobom môžu zo seba stres dostať.
Gajdošová nevie poradiť všetkým, či je dobré si opakovať učivo večer pred skúškou. Každý človek je totiž iný. Sú typy, ktoré večerným opakovaním získavajú "sebauspokojenie", že sa dobre naučili. Naopak sú aj takí študenti, ktorí radšej idú s kamarátmi von. Pred prípravou na maturity psychologička tiež radí, aby si študenti uvedomili, aké sú typy, ako sa im dobre učí. Sú totiž tzv. sláviky, čiže študenti, ktorým sa dobre učí skoro ráno. Sú aj "sovy", ktoré sa radšej učia od popoludnia do noci, keď je všade ticho a pokoj.