Staré Hory 10. apríla (TASR) - Žaby sa už vo veľkom sťahujú na miesta svojich zásnub, kde založia budúce potomstvo. Opúšťajú zimoviská a premiestňujú sa na miesta so stojatou vodou. Po spárení tam nakladú samičky vajíčka. Neraz musia pritom prekonať aj frekventované cestné komunikácie a mnohé z nich zahynú pod kolesami áut.
"Nemajú inú možnosť putovať na svoje zásnubné miesta z lesov a lúk a záleží na motoristoch, či budú voči týmto celoročne chráneným živočíchom ohľaduplní, alebo ich budú zabíjať. Na výskyt migrujúcich obojživelníkov ich upozorňujú dopravné značky. Úseky ciest, cez ktoré žaby prechádzajú, sú najmä popri horských bystrinách, potokoch alebo riekach. Žaby cez ne prechádzajú najmä v noci. Ich párenie trvá asi mesiac, väčšinou do prelomu apríla a mája. Samička nakladie vajíčka priamo do vody v podobe ľudovo zvaných "žabacích perín". Z nich sa potom asi o štyri týždne vyliahnu malé žubrienky, ktoré sa potom do leta "premenia" na žaby," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Dodal, že naši predkovia zaznamenali správanie sa žiab vo viacerých pranostikách. Po tichu, ktoré panovalo v prírode od jesene, nemohlo uniknúť ľuďom hlasité žabie kvákanie. Pranostiky, podľa ktorých "Koľko dní vyjdú žaby pred Pannou Máriou (25. marec), toľko dní budú po nej schované," a "Koľko žaby pred Markom (25. apríl) škrečia, toľko dní po ňom rady mlčia," hovoria jasne o vrtochoch jarného, najmä aprílového počasia. Iná pranostika predpovedá, aký rok nás čaká: "Keď si žaby robia žabince blízko pri potoku alebo priamo v ňom, bude suchý rok. Ale keď v mlákach, bude mokrý rok." Podľa ďalšej "Keď na jar žaby veľmi kvákajú a v barinách škrečia, bude dobrý, teplý a úrodný čas."