Bratislava 10. apríla (TASR) - Pre stranu Smer je neprijateľný návrh ústavného zákona o obmedzení imunity poslancov NR SR a sudcov, ktorý predložil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Smer je ochotný podporiť len zrušenie povinnosti súhlasu parlamentu so zbavením poslaneckej imunity, ak bude poslanec priamo prichytený pri trestnom čine. V dnešnej relácii STV O päť minút dvanásť to vyhlásil poslanec Smeru Juraj Blanár.
Konštatoval pritom, že imunita nie je na ochranu poslanca, ale chráni poslanecký mandát, aby pri jeho vykonávaní nemohla vládna moc zneužiť nejakým spôsobom svoje postavenie. "Som presvedčený, že žiadny ústavný činiteľ nemá v úmysle tú imunitu zneužívať," povedal. Jediným možným ústupkom je zo strany Smer hlasovanie za úpravu, ktorá bude hovoriť o tom, že "parlament nebude musieť hlasovať o zbavení imunity, ak bude poslanec priamo prichytený pri čine".
Takýto návrh presadzuje SMK, čo potvrdil jej poslanec Gábor Gál. Ani na vzatie do väzby poslanca by tak už nebol potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru, čo ústavný zákon z dielne ministra spravodlivosti zachováva. "Aj my máme výhrady, ale nie také, aby nebola poslanecká imunita zúžená, ale aby bola zúžená ešte viac," konštatoval.
Komunisti podľa poslanca KSS Samuela Zuba v predloženom znení Lipšicov návrh nepodporia. "V prípade, že by na Slovensku bola vyššia vymožiteľnosť práva a že by boli zaručené existujúce zákony, tak áno, ale v súčasnej podobe nie," povedal.
Prijatie zákona, naopak, podporí Slobodné fórum, ktoré je aj za úplné zrušenie poslaneckej imunity. "Sme presvedčení, že imunita poslancov je prežitok. V krajine, kde fungujú všetky demokratické princípy je imunita zbytočná," uviedla v dnešnej relácii Televízie Joj Sedmička podpredsedníčka SF Zuzana Martináková.
Lipšic (KDH) presadzuje, aby na trestné stíhanie poslancov a sudcov už nebol potrebný súhlas parlamentu, prípadne Ústavného súdu. Zachovaná by mala byť len potreba ich súhlasu len v prípade vzatia do väzby. "Všetky ostatné obmedzenia sú proti rovnosti občanov pred zákonom vo veciach trestného stíhania," uviedol podpredseda KDH Pavol Minárik. Pripomenul pritom, že k predloženiu takéhoto návrhu zaviazal kabinet parlament ústavnou väčšinou. Podľa dohody koaličnej rady posúdi návrh na zúženie imunity v priebehu apríla pracovná komisia koaličných strán. Následne pôjde návrh ústavného zákona do vlády a na májovej schôdzi do parlamentu.