BRATISLAVA. Združenie Romano kher – rómsky dom otvorilo v septembri odbornú diskusiu k skvalitneniu a sprehľadneniu profesie pedagogický asistent v slovenskom školstve.
Impulzom pre vznik tejto pracovnej pozície bola snaha pomôcť učiteľovi, ale aj rómskemu dieťaťu z vylúčenej komunity pri prekonávaní jazykových, kultúrnych a sociálnych hendikepov v škole.
Asistent v škole by mal pomáhať s komunikáciou v rómskom jazyku, avšak tzv. rómskych asistentov učiteľa je v praxi minimum.
„Kto a ako túto prípravu zabezpečí, aby zodpovedala požiadavkám doby a potrebám žiakov?“ bola hlavná otázka okrúhleho stola, ktorý sa konal 29. septembra 2015 v Bratislave.

Otázky kvalifikácie
Systém odbornej prípravy pedagogických asistentov nie je vyriešený. V základných a materských školách pracovalo v školskom roku 2014/2015 so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia okolo 1 300 asistentov učiteľa.
Majú stredoškolské aj vysokoškolské vzdelanie rôznych stupňov, nájdu sa aj asistenti učiteľa so základným vzdelaním.
Podľa Branislava Pupalu z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity sú ako pedagogickí asistenti definovaní absolventi pedagogických študijných odborov v bakalárskom stupni.
Odborné predmety, ktoré by ich pripravovali na túto profesiu, sa ale v študijných programoch nenachádzajú.
„Sme tu a sme schopní prevziať odbornú prípravu asistentov,“ povedala na stretnutí Mária Niková z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Bratislave.
Príležitosť pre pedagogické akadémie?
V súčasnosti sa pedagogické akadémie zameriavajú na prípravu kvalifikovaných učiteliek materských škôl. Ich tradičné poslanie pripravovať do praxe učiteľov základných škôl prevzali vysoké školy.
Maturita už pre prácu za katedrou nestačí, trendom v školstve je stále vyššia kvalifikácia učiteľov. Regionálne stredné pedagogické školstvo preto musí hľadať nové výzvy.
Od školského roku 2009/2010 overovali experimentálny študijný program Pedagogické lýceum, ktorý pripravuje asistentov učiteľa, stredné školy v Bratislave, Trnave, Leviciach a Turčianskych Tepliciach.
Profesisti sa v Bratislave zhodli, že kvalitnejšia príprava pedagogických asistentov by dala vyriešiť práve transformáciou pedagogických akadémií.
„Príklad, kde takáto transformácia v štruktúre kvalifikácií prebehla, je rezort zdravotníctva. Stredné zdravotnícke školy dnes už nepripravujú zdravotné sestry, ale zdravotníckych asistentov,“ uviedol v tézach pre okrúhly stôl vysokoškolský pedagóg Branislav Pupala.
Ideál: miestny človek so znalosťou jazyka menšiny
Od učiteľov základných škôl v diskusii opakovane zaznelo, že v triede potrebujú takých asistentov, ktorí poznajú mentalitu ľudí a lokálne prostredie.
Zvlášť dôležité je to práve v oblastiach, kde má škola viac žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a kde sa navyše doma nehovorí štátnym jazykom. Na južnom Slovensku deti hovoria aj troma jazykmi – maďarsky, rómsky a slovensky.
Problémom v školskej triede so žiakmi z národnostnej menšiny je teda aj jazyková bariéra a to, že slovenské školy nepoužívajú vo výchove a vzdelávaní rómsky jazyk.
Štátna školská inšpekcia vykonala v školskom roku 2014/2015 v 165 základných školách analýzu inkluzívneho vzdelávania. Rómsky jazyk ovládalo iba päť asistentov učiteľa, uvádzajú autori vo svojej správe.
Romano kher
Podujatia sa zúčastnili zástupcovia ministerstva školstva, vyšších územných celkov, základných, stredných a vysokých škôl, metodicko-pedagogických centier, národných projektov zameraných na inkluzívne vzdelávanie aj neziskových organizácií.
Okrúhly stôl mal názov Ako skvalitniť systémové postavenie a kvalifikáciu pedagogických asistentov, ktorí vzdelávajú deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Zorganizovalo ho občianske združenie Romano kher – Rómsky dom pod záštitou Romany Kanovskej, štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Úplné znenie záverov a odporúčaní z okrúhleho stola a fotografie z podujatia.
Odporúčania pedagogickej obce pre štát
- V legislatívnej oblasti je nevyhnutné, aby ministerstvo školstva urobilo kroky zacielené na inkluzívne vzdelávanie s ohľadom na výsledky národného projektu PRINED.
- Predchádzať neoprávnenému zaraďovaniu žiakov do špeciálneho školstva.
- Zvážiť zmenu spôsobu financovania pedagogického asistenta pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia (SZP).
- Posilniť kapacity centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie vzhľadom na zmeny pri posudzovaní detí zo SZP na základe kombinácie viacerých kritérií, nielen na základe stavu hmotnej núdze rodičov.
- Doplniť niektoré predmety študijného odboru pedagogický asistent zamerané na získanie informácií o žiakoch zo SZP a zvýšiť hodinovú dotáciu povinnej praxe.
- Po skončení overovania rozšíriť toto štúdium do ďalších regiónov, najmä na východnom Slovensku.
- Pri vykonávaní profesie pedagogického asistenta v prostredí detí zo SZP je dôležitá znalosť rómskeho jazyka a sociálneho prostredia, z ktorého žiak pochádza.
- Pedagogický asistent, ktorý ovláda materinský jazyk detí a pozná prostredie je viac akceptovaný rodičmi a dokáže preklenúť jazykovú bariéru.

Beata
Balogová
