KOŠICE. Pri príležitosti 18. októbra, ktorý je stanovený za Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, o tejto problematike dnes hovorili v Košiciach, kde sa začína druhý ročník filmového festivalu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi.
"Formou filmového festivalu chceme aj na východe upozorniť na jeden z najrýchlejšie rastúcich globálnych zločinov a zároveň jeden z najväčších zdrojov príjmu organizovaného zločinu," píšu na webe festivalu, ktorý začína 16. 5. o 17-tej v košickom Kulturparku Kasárne.
Filmy verne ilustrujú dôsledky vykorisťovania na život obetí ako aj na problémy spojené so znovuzískaním ich vlastnej hodnoty a dôstojnosti.
Festival organizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci s Košickou arcidiecéznou charitou, zahraničným partnerom Unchosen, za podpory Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Festival uvedie krátkometrážne filmy zahraničnej produkcie, pričom ponúkne priestor aj na diskusiu. K téme sa vyjadria prizvaní odborníci zo Slovenska i zahraničia.
"Tento rok sa zvlášť zameriame na formy nútenej práce ako na jeden z aktuálnych problémov týkajúcich sa Slovákov, ktorí sa v zahraničí stali obeťami obchodovania. V globálnom rozmere predstavíme v rámci programu pre školy fenomén nútenej detskej práce podieľajúcej sa na celosvetovej produkcii čokolády," uvádzajú organizátori podujatia na webovej stránke festivalu www.obchodsludmi.sk.
Do večerného programu pre verejnosť je zaradené svedectvo bývalej pornoherečky zo Spojených štátov, ktorá porozpráva o temných praktikách zo sveta sexbiznisu. Tento je často priamo napojený na obchod s bielym mäsom.

"Nie je to len sociálny aspekt, samozrejme, je výrazný, avšak často sú ponúkané ľudom abnormálne zárobky bez skúseností, bez jazykových zdatností," povedal riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.
V tomto roku zaznamenali 18 ľudí, ktorých zlákali na nútenú prácu, nútené sobáše, kriminalitu či sexuálne zneužívanie. Najviac obetí obchodovania s ľuďmi pochádza z Košického kraja, najčastejšie sa medzi nimi ocitnú ženy vo veku 22 až 29 rokov ako sexuálne obete.
Budúci týždeň chystá ministerstvo vnútra v Bratislave zážitkovú konferenciu. Tam sa chce zamerať aj na fiktívne zmluvy, ktoré sú najčastejším lákadlom pre ľudí.

Beata
Balogová
