BRATISLAVA. Odborníci v oblasti rómskej verejnej politiky oznámkovali vládu Roberta Fica a jej opatrenia vo vzťahu k Rómom na 3 mínus.
Ako pre agentúru Sita uviedli zástupcovia Nadácie Milana Šimečku Michal Valach a Laco Oravec, najlepšie známky si vyslúžil Inštitút finančnej politiky za iniciatívu monitorovať diskrimináciu Rómov v prístupe k zamestnaniu (priemerná známka 1,50) a prvé výsledky pilotného vysporiadavania pozemkov pod stavbami v rómskych osadách (priemerná známka 2,50).

Naopak, najväčšiu kritiku si medzi respondentmi vyslúžila reakcia vlády na policajný zásah vo Vrbnici (priemerná známka 4,86) a verejné vystupovanie vládnych predstaviteľov za uplynulý rok v otázkach týkajúcich sa Rómov a Rómok (priemerná známka 4,59).
Nadácia Milana Šimečku už po tretí raz počas pôsobenia súčasnej vlády Roberta Fica monitorovala a hodnotila udalosti a opatrenia, ktoré vláda zaviedla v súvislosti s rómskou komunitou na Slovensku.
V poslednej ankete oznámkovalo vládu 28 odborníkov za desať konkrétnych opatrení vlády od júla 2014 do júna 2015.
Anketa je súčasťou odpočtu s názvom Rómovia vo verejných politikách, ktorý vytvorila práve Nadácia Milana Šimečku.
"Experti a expertky, verejní činitelia, ako aj rómski a prorómski aktivisti udelili vláde priemernú známku 3,53, v školskej terminológii 3 mínus. Ide prakticky o úplne rovnakú hodnotu ako v predošlých dvoch rokoch, keď odborníci oznámkovali vládu na 3,62 v roku 2013 a 3,54 v roku 2014. Odborná verejnosť vníma iba minimálny pokrok v riešení rómskej problematiky za posledné tri roky," uviedli v stanovisku Valach a Oravec.

Editor odpočtu Michal Valach dodal, že okrem samotného odpočítavania toho, čo sa v rómskej téme na Slovensku spravilo, je cieľom nadácie aj vytvárať platformu pre verejnú diskusiu a prezentovanie celého spektra názorov na riešenie rómskej problematiky.
"Preto v odpočte nájdete aj prehľad udalostí a opatrení vlády týkajúcich sa integrácie Rómov a Rómok do spoločnosti za posledný rok," uviedol Valach.
Medzi respondentmi ankety boli aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, Daniel Stano z Nadácie otvorenej spoločnosti či predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel.