DUBNICA NAD VÁHOM. Štyridsaťpäť miliónový národný projekt Digiškola už druhý rok umožňuje žiakom a študentom na Slovensku využívať pri výučbe interaktívne digitálne sety a tablety.
Podľa manažérky projektu Eriky Niepelovej prvé skúsenosti ukazujú, že Digiškola pomáha trojkárom stať sa jednotkármi a do škôl láka aj rómske deti.
"V špeciálnej škole v dedine Soľ pri Vranove nad Topľou, ktorá integruje množstvo rómskych detí, im zrazu deti začali chodiť do školy, zrazu ten záujem narástol, pretože sme priniesli technológiu, ktorá je momentálne deťom veľmi blízka," povedala Niepelová.
Tablety vťahujú deti do školy
Podľa manažérky projektu Digiškola nie je len o digitálnych zručnostiach či nadaných deťoch, ale má veľké využitie aj u sociálne alebo mentálne slabších detí.
"Pomáha im sústrediť sa. Ten tablet veľmi individualizuje výučbu, to znamená, že učiteľ má možnosť špeciálne sa venovať iba jednému žiakovi, pričom druhý zatiaľ robí nejakú inú prácu. Učiteľ vidí, čo presne ten žiak robí a aké má problémy, a potom mu vie lepšie pomôcť," dodala Niepelová.
Národný projekt Elektronizácie vzdelávacieho systému regionálneho školstva, známy ako Digiškola, stál 45 miliónov eur a bol financovaný z fondov Európskej únie.
O technické a softvérové vybavenie sa mohli uchádzať všetky materské, základné a stredné školy, okrem Bratislavského kraja.
Digitálny set, ktorý pozostáva z interaktívnej tabule, obslužného notebooku a wifi routra dostalo 5 680 škôl. Z nich 1 026 získalo aj 20-tisíc tabletov a 2 686 materských škôl k nim dostalo aj farebné tlačiarne.
Pomoc pre učiteľov
"Projekt Digiškola nie je iba o vybavení IT technikou, ale aj o eGOV službe, ktorá sa nazýva Tvorba školského vzdelávacieho programu. Je to zjednodušenie pre učiteľov, ktorí majú na starosti školský vzdelávací program, ktorý musí mať každá škola," informovala manažérka projektu Niepelová.
Táto služba ponúka školám množstvo výhod. Okrem toho, že je online, nachádza sa na portáli digiskola.sk, automaticky sa kontroluje so štátnym vzdelávacím programom, čo znamená, že chybovosť bude minimálna.
"Školy si takto môžu zjednodušiť prácu a tým pádom aj rodičia a verejnosť môžu nahliadnuť do školských vzdelávacích programov," povedala Niepelová. Podľa nej by táto služba mala v budúcnosti fungovať ako databáza škôl.
Databáza pre rodičov
"V zahraničí je to úplne bežné. Cez túto službu si rodičia často vyberajú školy. Napríklad v Holandsku je to vec, na základe ktorej rodičia prihlasujú dieťa do školy, lebo chcú mať školu, ktorá napríklad dotuje hodiny športu či hodiny angličtiny. To, čo školy odlišuje je školský vzdelávací program," dodala Niepelová.
Podľa predsedu Národnej rady SR a bývalého ministra školstva Petra Pellegriniho by projekt Digiškola mohol pokračovať a rozvíjať sa aj v novom eurofondovom období, až kým nebude digitálne vyučovanie súčasťou všetkých škôl, vrátane tých v Bratislavskom kraji.
"Moderné technológie sú súčasťou každého z nás. Vďaka tomuto projektu sa s nimi môžu naučiť pracovať všetky deti, bez ohľadu na to, z akej sociálnej skupiny pochádzajú," povedal Pellegrini na tlačovej besede v Dubnici nad Váhom.