FOTO: TASR/AP, SITA/AP
Lukostreľba, orientačný beh, preťahovanie lanom, štafeta v behu s kmeňom stromu aj loptová hra jikunahati, ktorá sa hrá po štyroch. V Brazílii sa v nedeľu končia prvé Svetové hry domorodcov. Pár mesiacov pred konaním olympiády v Riu zorganizovala Brazília športové hry pre vyše dvetisíc súťažiacich z dvadsiatich krajín. Prehliadka rozmanitosti kultúr si však vyslúžila aj veľkú kritiku.
V meste Palmas sa stretli súčasne domorodci z kmeňa Aeta z Filipín, kanadské etnikum Neyihaw či brazílski indiáni Pataxo. Podľa denníka Guardian nie je cieľom hier získať medailu - tú dostanú všetci - ale zvýšiť povedomie o menšinách a domorodých kmeňoch po celom svete.
Brazílskych domorodcov zabíjajú drevorubači aj civilizácia
Brazílska vláda sa snaží chrániť komunity stratených kmeňov, nelegálna ťažba im to komplikuje. Pozrite sa, kde žijú najohrozenejšie brazílske kmene.
Hry však prišli v čase, keď práve pôvodné kmene v Brazílii majú s vládou veľmi napäté vzťahy. Podľa Katolíckej misijnej rady pre domorodých ľudí zahynulo pri rôznych konfliktoch v Brazílii 139 domorodcov.
"Vláda sa snaží propagovať myšlienku, že oslavujeme domorodé obyvateľstvo, zatiaľ čo v skutočnosti sú ich práva a niekedy aj ich telá terčom útokov," hovorí zástupca rady Cléber Buzzato pre Guardian.
V stredu počas pretekov v šprinte prerušila hra demonštrácia. Podľa CBS pôvodné obyvateľstvo protestovalo proti chystanému zákonu, ktorý má vymedziť hranice a presunúť kompetencie na brazílsky Kongres. Podľa aktivistov aj protestujúcich to môže mať katastrofálne dôsledky na vyše tristo etnických kmeňov, ktoré v amazonských pralesoch žijú. Na Kongres má totiž veľký vplyv poľnohospodárska lobby, ktorá využíva pralesy na pestovanie plodín a klčovanie dreva.
"Zatiaľ čo my sme boli tu na hrách, v Kongrese plánovali, ako nám ukradnúť našu zem. Čoskoro nebude žiadne pôvodné obyvateľstvo, žiadny prales, žiadne zvieratá," kričala na demonštrácii podľa Latin Correspondent Narube Werreria z kmeňa Karaja.
Aj keď vláda v posledných rokoch rozbehla niekoľko projektov na záchranu pôvodného obyvateľstva, domorodcov ohrozujú drevorubači aj rozvíjajúca sa civilizácia.





















Autor: FOTO: SITA/AP, TASR/AP

Beata
Balogová
