SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Vo Frankfurte pichli do osieho hniezda

Slovenské farby obhajoval vo Frankfurte Pavol Rankov s nemeckým prekladom mimoriadne úspešnej knihy Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy).

Pozvanie Salmana Rushdieho vzbudilo rozruch. (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Knižný trh vo Frankfurte má tradíciu neuveriteľných päťsto rokov. Už krátko potom, ako v neďalekom Mohuči vymyslel Johannes Guttenberg kníhtlač, sa tu konali každoročné jarmoky a svoju pozíciu najdôležitejšieho centra predaja v Európe si mesto udržiava už od 17. storočia.

Buchmesse, ako sa veľtrh v nemčine nazýva, v dnešnej podobe odštartoval 18. septembra 1949. Kým vtedy prišlo len vyše dvesto vystavovateľov, dnes ich množstvo presahuje sedemtisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrchol všetkého

Frankfurtský veľtrh predstavuje vrchol všetkého, čo môže autor, editor, typograf, vydavateľ a čitateľ akejkoľvek úrovne od literárneho sveta chcieť.

Stretáva sa tu to najpodstatnejšie, čím svet tlačených, ale už aj elektronických publikácií žije. Digitálne zariadenia, kreslené obrázky, príbehy pretavené do iných médií, besedy, autogramiády, odborné mítingy, konferencie, stretnutia s literárnymi agentmi a predovšetkým obrovské množstvo tých najrozmanitejších kníh pre čitateľov menia na päť dní - z toho dva pre verejnosť - nemeckú metropolu na hlavné mesto knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štyri haly plus pavilón pre čestného hosťa majú rozlohu len na jednom poschodí ako niekoľko slovenských Biblioték vedľa seba. Každá je tematicky inak zameraná. Od prezentácie žánrovej literatúry cez stánky reprezentujúce literatúru štátov až po zahraničné vydavateľstvá a centrum literárnych agentov.

Postupne sa v nich presadzujú aj e-knihy. Kým ešte pred piatimi rokmi boli roztrúsené po výstavisku, dnes už boli neprehliadnuteľné a spolu s nimi aj vydavateľstvá, ktoré fungujú na báze self publishingu. Tieto si okrem ponúk veľmi živo vymieňali skúsenosti, ktoré samovydávanie prináša.

Najpolitickejší veľtrh

Takmer všetci komentátori v nemeckej tlači sa zhodli na tom, že tohtoročná Messe bola najpolitickejšou za posledné desaťročie. Nebola to len utečenecká téma, ktorá dominovala od debát až po workshopy, napokon, dala sa očakávať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dominik Takáč.

Musel vypiť kalich horkosti až do dna.


TASR 2 h
Wide receiver tímu Dallas Cowboys CeeDee Lamb.

Pozrite si to najdôležitejšie z predošlého týždňa v NFL.


Vladimír Kurek 5 h
Maxima Štrbáka si vybral tím Buffalo Sabres v drafte NHL 2023 z 45. miesta.

Nezúčastní sa na prípravnom kempe Buffala Sabres.


19 h
Roger Federer po jeho poslednom zápase kariéry so spoluhráčmi z Tímu Európy aj Tímu sveta na Laver Cupe 2022.

Prvýkrát bude favoritom Tím zvyšku sveta.


Martin Kožiak 21. sep
SkryťZatvoriť reklamu