PREŠOV. Témou najnovšieho vydania rómskych národnostných novín Romano nevo ľil - Rómsky nový list je hodnotenie práce splnomocnenca Petra Polláka.
"Blížia sa voľby a je čas, aby sme to našim politikom zrátali. Ľudia mali vyzdvihnúť jednu pozitívnu a jednu negatívnu vec, za ktorú podľa nich nesie splnomocnenec zodpovednosť. Myslím si, že anketa je vcelku vyvážená," píše v úvodníku šéfredaktor Roman Čonka.
Žiadna prehnaná kritika ani chvála. V každom prípade tento prieskum zdarma znamená pre Petra Polláka príležitosť na prípadné korekcie jeho práce.
Cestu si vybral sám
Peter Pollák sa rozhodol vziať si na plecia úrad splnomocnenca a riešiť túto agendu, píše Čonka.
"Mohol pokojne sedieť štyri roky v parlamente a možno by sme o ňom ani nepočuli. Je tiež pravdou, že ak sa spomenie jeho meno, je vnímaný hlavne ako splnomocnenec, už menej ako poslanec," píše ďalej v úvodníku ôsmeho vydania.
Poberá poslanecký plat, toho úradníckeho sa zriekol. Ako jediný splnomocnenec v dejinách má aj najsilnejšiu mediálnu stratégiu.
"Správy z jeho úradníckej práce sa dozviete skôr z jeho vlastnej internetovej stránky a jeho profilu na sociálnej sieti, ako zo stránky úradu splnomocnenca," dodáva šéfredaktor rómskych novín.
Vlastný časopis
"Spomínam si na rozhovor, ktorý sme mali pred dvoma rokmi, keď bolo vydávanie našich novín ohrozené. Požiadal som ho o pomoc. Na spoločných letných stretnutiach sme preberali problém, ako zabezpečiť, aby noviny vychádzali pravidelne už začiatkom roka," uvádza Čonka.
Vyčítal týmto novinám, že sa nemáme spoliehať len na jeden zdroj financovania, spomína šéfredaktor.
"A na záver dodal, že sa bude snažiť, aby noviny vychádzali už od januára. S poznámkou, že už to nemusí byť Romano nevo ľil."
Vznikli noviny Nevipena, ktoré vydáva Úrad splnomocnenca pre rómske komunity.
"A ja som rád. Máme viac rómskych tlačených médií, ale všetky vychádzajú až s príchodom peňazí. Nie od začiatku roka, ako splnomocnenec sľuboval," píše Čonka.
Zrejme sa ani poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky a splnomocnencovi vlády, ktorý má blízko k zdrojom a politikom, nepodarilo docieliť, aby mali Rómovia celoročne a pravidelne vychádzajúce noviny.
Prieskum zdarma
Laco Oravec, Nadácia Milana Šimečku
Za najväčší prínos Petra Polláka na poste splnomocnenca pre rómske komunity považujem výrazné zvýšenie počtu Rómov a Rómiek v pomáhajúcich profesiách. Tiež treba vyzdvihnúť celý proces, ale i výsledok prípravy programov pre marginalizované rómske komunity, ktoré majú byť financované v období 2014 − 2020 z eurofondov. Rovnako možno oceniť nasadenie splnomocnenca pri politických vyjednávaniach a v snahe riešiť mnohé dlhodobo zanedbávané oblasti ako je vysporiadanie pozemkov, či desegregácia vo vzdelávaní. Ide však stále viac o pilotné ako systémové riešenia.
Anton Marcinčin, poradca ministra financií vlády SR
Peter Pollák ma svojou činnosťou utvrdil v tom, že žiaden splnomocnenec si nemôže uzurpovať právomoci a rozpočet, ktoré patria vláde Slovenskej republiky. Nemôžeme pripustiť, aby jedna skupina občanov len na základe svojej farby pleti bola spravovaná jediným človekom, a nie vládou. Obrovské premárnenie šance, ktorú dostal v roku 2012. Žiaden iný splnomocnenec nemal také príležitosti zlepšiť život najchudobnejších rodín v zaostalých regiónoch, ako mal Peter Pollák.
Zuzana Kusá, sociologička Slovenskej akadémie vied
Chcem vyzdvihnúť najmä pracovníkov, ktorí sa podieľali na spoluutváraní operačného programu Ľudské zdroje a vyjednávaní o alokáciách pre jeho prioritné osi. Nebola to vôbec pohodlná "úradničina“. Uhájiť peniaze pre pozdvihnutie marginalizovaných komunít oproti iným záujmom vyžadovalo veľa vytrvalosti, trpezlivosti a zásadovosti. Rovnako treba vyzdvihnúť aj úsilie aktualizovať akčné plány Stratégie participatívnym spôsobom a upevniť ich ciele v agende jednotlivých ministerstiev. Za dôležitý čin považujem aj realizáciu projektu PRINED, ktorý na mnohých školách zlepšil prácu so žiakmi, čo majú problémy s učením. Mrzí ma nedostatočná pozornosť voči bytovému problému a málo ofenzívna práca so starostami a primátormi v otázke zlepšovania prístupu k slušnému bývaniu, osobitne pre rodiny s deťmi.
Lucia Nicholsonová, poslankyňa NRSR
Páčil sa mi pilotný projekt kontajnerových škôl. Nechápem, prečo sa to nazvalo pilotným projektom, keď vieme, že to funguje. Mali sa zaviesť plošne. Toto je najsilnejší splnomocnenec, akého sme kedy mali. Má podporu v parlamente, a napriek tomu neurobil žiadnu systémovú zmenu.
Lenka Berkyová, pracovníčka komunitného centra KARI, Banská Bystrica
Prínos vidím v tom, že sa mu podarilo zamestnať veľa Rómov, napríklad asistentov učiteľov či osvety zdravia. Negatíva v jeho práci nevidím, ako jediné negatívum vnímam to, že je vo svojej funkcii len krátky čas.
Miroslav Daniel, invalidný dôchodca, Holíč
Nejaké pozitíva nevidím. Ak si niekto myslí, že pozitívom sú kontajnerové škôlky pre rómske deti, tak sa mýli, pretože aj tento krok ich segreguje a vyraďuje zo spoločnosti. Zákon o hmotnej núdzi nič nerieši a nie je prínosom pre Rómov. Tento zákon je zlý a škodlivý a neplatí pre všetkých nezamestnaných. Myslím si, že je to veľká nespravodlivosť. Splnomocnenec našim ľuďom nepomáha, skôr len plní priania svojich politických šéfov.
Maroš Lichner, zvárač, Detva
Zaregistroval som zriadenie materských škôl v osadách, čo možno označiť za pozitívne. No takéto kroky nie sú riešením obrovských problémov Rómov vo všetkých oblastiach. Pán splnomocnenec by mal niečo urobiť s nárastom pravicových extrémistov, veď sa množia prípady rasovo motivovaných útokov. Je zastrešený ministerstvom vnútra, tak by bolo dobré, keby s tým niečo začali robiť.
Autor: Romano nevo ľil

Beata
Balogová
