Štátny podnik Vodohospodárska výstavba je ochotný zaplatiť desiatky miliónov za prevádzku kompy cez Dunaj firme Ponton City.
V jej pozadí vystupuje aj rovnaká garáž ako v emisnej kauze Interblue, ale aj advokátka, ktorá podniká s ministrom obrany.
Vodohospodárska výstavba zmluvu s Ponton City podpísala ešte 26. júna.
Jej cieľom je spojiť kompou cez Dunaj obce Vojka a Kyselica na juhozápade Slovenska. O cestné spojenie prišli pre výstavbu Vodného diela Gabčíkovo.
Chceli novú kompu
Nákladnú loď, ktorá po 520-metrovej trase prepravuje najmä autá, doteraz prevádzkoval Slovenský vodohospodársky podnik. Vodohospodárska výstavba mu za to platila.
Tento rok sa rozhodla zveriť prevádzku externej firme, ktorá mala dodať aj novú prepravnú loď.
„Nová kompa nahradila starú, technicky zastaranú a neustále sa kaziacu, ktorej výmeny sa občania neúspešne domáhali deväť rokov,“ cituje denník Nový Čas stanovisko štátneho podniku.
Viaceré informácie, ktoré zverejnili poslanec za stranu Most-Híd Arpád Érsek a bratislavská staromestská poslankyňa Veronika Remišová (nezávislá, kandidovala za stredopravú koalíciu), spochybňujú priebeh obstarávania.
Skladačku dopĺňajú aj informácie obsiahleho anonymu, ktorý prišiel do redakcie SME v piatok 6. novembra.
“Niekto musel dopredu vedieť, že verejné obstarávanie vyhrá a oplatí sa mu loď vyrobiť.
„
Tender ušitý na mieru?
Štátny podnik vyhlásil tender na prevádzku kompy 23. februára 2015, hodnotu zákazky stanovil na 25 miliónov eur za 15 rokov prevádzky.
V podmienkach podnik určil aj technické požiadavky na loď ako nosnosť, rýchlosť alebo prepravnú kapacitu.
Spoločnosť Ponton City takúto loď dodala. Podľa technického listu na webe kompy bola dokončená už vo februári 2015, teda päť mesiacov predtým, než firma súťaž vyhrala.
„Je to zjavné. Niekto musel dopredu vedieť, že verejné obstarávanie vyhrá a oplatí sa mu loď vyrobiť,“ komentuje poslankyňa Remišová.