PRENČOV. Miestna akčná skupina Zlatá cesta so sídlom v Prenčove združuje 31 obcí z okresov Krupina a Banská Štiavnica. Z programu Leader investovala do regiónu 2,86 milióna eur a podporila 83 regionálnych projektov.
Časť prostriedkov, ktoré miestni lídri získali z Programu rozvoja vidieka SR na roky 2007-2013, investovali aj do regionálnej značky tradičných výrobkov z Hontu.
Prenčov leží pod Sitnom v Štiavnických vrchoch a má bohatú tradičnú kultúru, z ktorej vychádzali členovia združenia pri príprave rozvojovej stratégie. Ako si to sami pomenovali, minulosť im otvorila cestu do budúcnosti.
Korytár
Marek Kanaloš pokračuje v rodinnej tradícii a vyrába úžitkové výrobky z čerešňového, orechového či slivkového dreva. Zručnosti aj nástroje zdedil po otcovi, dobrý korytár bol aj jeho dedo.
Kanaloš vyrába veci potrebné pre domácnosť rôznych veľkostí, od malých varešiek a tanierov až po varechy do kotlov a korytá, ktoré sa využívajú pri zabíjačkách.
„Ľudia si kupujú hlavne dlabané veci, taniere a tácky,“ povedal.
Jeho výrobky spĺňajú kritériá tradičného miestneho produktu, ale aj kvality, odbornosti či prírode šetrných postupov. Podľa jeho slov mu Miestna akčná skupina Zlatá cesta pomohla hlavne propagáciou.
„Odkedy máme tú značku, ľudia viac volajú, lebo je dobrá reklama. Letáky sú všade,“ uviedol Marek Kanaloš pre Sme. Svoje výrobky predáva v Prenčove, ale aj na jarmokoch po celom Slovensku.

Regionálna značka Hont
Aby miestny produkt splnil bodovacie kritériá, musí byť vyrobený z lokálnych surovín, ručne a s dôrazom na výnimočnú kvalitu.
Má reprezentovať región Hont ako tradičný produkt.
Okrem korytárstva tvoria miestnu značku ďalšie produkty ako domáce dolinské štrúdle, akostné víno, včelí med, medovina Medový bozk, orechy v mede, miestne hrozno.
Koordinátorom regionálneho značenia produktov a služieb pre región Hont je Partnerstvo Krtíšskeho Poiplia. Pre propagáciu výrobkov vytvorili samostatnú webovú stránku.

Rómov neobišli
"Vybudovali, zrekonštruovali a modernizovali sme 29 chodníkov s dĺžkou 4387,18 m, 36 verejných priestranstiev a parkov, 41 autobusových zastávok, deväť tržníc, 20 športových ihrísk a 33 detských ihrísk," uviedla manažérka združenia MAS Zlatá cesta Janka Bačíková.
Obce museli v projektoch investičného typu popísať, ako do projektu zapoja nezamestnaných Rómov.
„Väčšinou išlo o terénne práce a úpravu verejných priestranstiev po ukončení projektu. Počas kultúrnych podujatí, ktoré sa v regióne konali vystupovala rómska hudobná skupina Romano illo,“ uviedla pre Sme manažérka MAS Bačíková.
Aktivity v malých obciach chudobného juhu mohli urobiť vďaka podpore z európskej iniciatívy Leader v uplynulom programovom období. Program Leader na Slovensku riadi ministerstvo pôdohospodárstva a je známy ako Program rozvoja vidieka, os 4.
Pracujú na novej stratégii
U nás bolo podporených 29 lídrovských území, ktoré svoje plánované aktivity ukončili v roku 2015. Lídrovským princípom je podpora zdola nahor, miestne akčné skupiny pôsobili v regiónoch ako malé ministerstvá.
V rokoch 2009 – 2015 vyhlasovali miestne akčné skupiny grantové výzvy na projekty, ktoré svojimi aktivitami podporovali regionálnu rozvojovú stratégiu.
Teraz tieto združenia prežívajú horúce chvíle, pretože do konca novembra musia prihlásiť nový strategický dokument, zároveň hodnotia ukončenú päťročnú prácu.
"Momentálne sme na rovnakej úrovni ako občianske združenia, ktoré ešte štatút miestnej akčnej skupiny nemajú. O finančné prostriedky pre ďalšie programové obdobie sa musíme uchádzať s ďalšími, takisto musíme vypracovať stratégiu a snažiť sa naplniť všetky hodnotiace kritériá," dodala Janka Bačíková.
Výsledky by mali byť zrejmé do konca marca 2016.


Beata
Balogová
