V texte nájdete:
- Napadli Európu
- Ako prebiehali útoky
Komentáre:
- Koniec Európy, ako sme ju poznali? (Šabata)
- Bezpečnostné dobré ráno (Schutz)
- Vojna v Sýrii prišla do Európy (Krčmárik)
- Veštenie z reakcií na útoky (Kepplová)
Čo bude ďalej:
Denník SME vám prináša súhrn udalosti posledných dní, keď sa udial jeden z najväčších teroristických útokov v Európe. Z piatka na sobotu v Paríži teroristi zavraždili viac ako 120 ľudí. Útok vyvolal vlnu prejavov sústrasti a solidarity od ľudí nielen v Európe, ale aj na ostatných kontinentoch.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Desať mesiacov po útoku na redakciu Charlie Hebdo sa do Paríža vrátil teror.
Pri najkrvavejšom útoku v Európe od roku 2004 zahynulo v Paríži viac ako 120 osôb. K útokom sa prihlásil Islamský štát.
Prišlo k nim na šiestich miestach v hlavnom meste Francúzska vrátane reštaurácie, koncertnej haly a verejných miest pred futbalovým štadiónom aj obchodným centrom.
Na koncerte americkej skupiny Eagles of Death Metal prebiehala rukojemnícka dráma.
Útočili aj pred štadiónom
Útočníkov bolo osem, sedem z nich odpálilo výbušné samovražedné pásy. Podľa šéfa parížskej polície by mali byť všetci útočníci mŕtvi.
Francúzsky prezident Francois Hollande vyhlásil mimoriadny stav a krajina sprísnila kontroly na hraniciach. Letiská však zostávajú v prevádzke, niektoré spoločnosti vrátane American Airlines však odložia lety do Paríža.
K samovražedným útokom došlo pred štadiónom Stade de France, kde sa hral zápas medzi Francúzskom a Nemeckom. Na zápase bol aj francúzsky prezident Hollande, ktorého evakuovali. Tisíce ľudí na štadióne sa postupne dostávali do bezpečia, pri presune vystrašení ľudia spievali francúzsku hymnu.
Najviac ľudí prišlo o život počas rukojemníckej drámy na koncerte skupiny Eagles of Death Metal. Teroristi tam zabili asi sto ľudí. Ešte predtým zajali desiatky rukojemníkov. Rukojemnícka dráma trvala dve hodiny, kým do objektu vtrhla polícia. Traja teroristi sa následne odpálili, štvrtého zabili špeciálne zásahové jednotky.
Útokom vyjadril na Twitteri podporu Islamský štát, jeden z útočníkov na koncerte hovoril o francúzskom pôsobení v Sýrii. Francúzsko je jedným z hlavných členov Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorá operuje proti radikálnym islamistom v Sýrii a Iraku. Útoky prišli v čase, keď sa krajina pripravuje protiteroristickými opatreniami na veľkú klimatickú konferenciu, ktorá sa začne koncom mesiaca v Paríži, pripomína agentúra Reuters.
Newyorskú budovu One World Trade Center, operu v Sydney a ďalšie stavby na svete sa rozsvietili na počesť obetí útokov vo francúzskych národných farbách.
Strach
Teroristi v noci z piatka na sobotu ukradli Európe spánok. Urobili to, ako to teroristi robia vždy, zákerne a úderom tam, kde to bolí najviac. Útočníci zabili viac ako 120 ľudí, Paríž krváca a každý Európan spolu s ním.
Francúzsko vyhlásilo výnimočný stav a uzavrelo hranice. Čo sa však šíri bez hraníc, je strach a ten je mocnou zbraňou. Nemusia ho šíriť len teroristi, ale aj tí, čo tvrdia, že nás chránia.
Teroristi nás chcú obrať o pocit bezpečia na miestach, kde býva naša rodina, kde sa stretávame s priateľmi, kde pracujeme a kde sa ukladáme na spánok. Chcú meniť náš svet na svoj krvavý obraz.
S čím nerátajú, je, že drámy nielen paralyzujú, ale aj zjednocujú a vyvolávajú vlnu solidarity, sily a odhodlania chrániť hodnoty, na ktoré oni útočia. Nerátal s tým zabijak Anders Breivik v Nórsku v roku 2011 a ani teroristi, ktorí zaútočili tento rok na Charlie Hebdo.
Teroristické útoky majú vždy viac obetí než počet ľudí, ktorí prišli o život. Zlosť a frustrácia sa môžu obrátiť aj proti nevinným moslimom, ktorí utekajú práve pred hrozbou, ktorá sa v piatok v noci v Paríži zhmotnila.
Je dôležité, aby teroristickým útokom nepadli za obeť hodnoty, ktoré z nás robia Európanov, lebo ak naše kroky budú živené nenávisťou, frustráciou a strachom, tak teroristi vyhrávajú.
Beáta Balogová
Vojna Francúzsku
Vláda poslala do ulíc Paríža stovky vojakov, uzatvorila metro, cesty, v sobotu zostali zatvorené aj školy a verejné inštitúcie. „Francúzsko musí zostať silné,“ povedal v prejave prezident Hollande. „Teroristi vyhlásili Francúzsku vojnu,“ reagoval aj bývalý prezident Nikolas Sarkozy.
Ľudia utekali z ulíc domov, platí zákaz vychádzania. „Boli sme v reštaurácii, priateľ videl niekoho utekať, tak sme išli domov aj my. Vtedy sme nevedeli, že útok sa udial len päť minút od nás,“ hovorí pre SME Slovenka Mária žijúca v Paríži.
„Teraz je to iné ako pri útoku na Charlie Hebdo, teraz sa môže cítiť ohrozený každý obyvateľ Paríža,“ hovorí pre SME poľská študentka v Paríži Hania Wiadrowská. Teroristi si pri útoku v januári obete vybrali veľmi precízne.
Útoky odsúdili politici z celého sveta vrátane slovenských predstaviteľov. Premiér Robert Fico vinu nepriamo zvalil na prílev utečencov, medzi ktorých sa infiltrovali islamisti.
Nemocnice nestíhali
Krvavá dráma vyvolala medzi Francúzmi aj vlnu solidarity. Ľudia zo všetkých kútov Paríža zaplnili nemocnice, aby zraneným darovali krv. Kliniky však nestíhali. „Nemáme dostatok sestričiek a ošetrovateľov,“ povedal včera predpoludním pre SME 31ročný David, ošetrovateľ v jednej z parížskych nemocníc.

Pri štadiónoch má byť viac policajtov
Podľa tajnej služby nám zatiaľ nehrozí útok teroristov, no pre istotu bude viac policajtov strážiť dôležité miesta.
BRATISLAVA. Najviditeľnejšou reakciou Slovenska na teroristické úroky v Paríži bude posilnenie policajných hliadok napríklad na štadiónoch. „V nasledujúcich dňoch musí byť viditeľne prítomná vyššia miera prítomnosti bezpečnostných zložiek na rôznych udalostiach,“ vyhlásil premiér Robert Fico.
S vyšším počtom policajtov a možnými dopravnými obmedzeniami musia preto počítať návštevníci športových zápasov alebo koncertov. Má sa tiež posilniť zabezpečenie v okolí strategických nehnuteľností, napríklad letísk, atómových elektrární.
Viac policajtov má strážiť aj vodné dielo Gabčíkovo, v ktorého blízkosti sú ubytovaní utečenci z Rakúska. Viac policajtov môže byť aj v uliciach Bratislavy, Fico totiž avizoval, že sa zvýši bezpečnosť v okolí ambasád. Pravdepodobné je aj posilnenie zabezpečenia miest, kde sa každodenne vyskytuje veľa ľudí, ako sú napríklad veľké nákupné centrá.
Útok Slovensku nehrozí
Podľa bezpečnostného analytika a bývalého náčelníka českej Vojenskej spravodajskej služby Andora Šándora sú tieto reakcie prirodzené. „Tieto opatrenia budú viditeľné, aby varovali ľudí, ktorí by sa chceli inšpirovať útokmi v Paríži, že štát je pripravený brániť sa,“ vraví Šándor.
Podľa Fica zatiaľ Slovensku nehrozia teroristické útoky, ich hrozbu monitoruje tajná služba. V budúcnosti nevylučuje, že by polícia hliadkovala spolu vojakmi. „Zatiaľ do toho armádu nezaťahujeme,“ povedal premiér.
Požiadali o pomoc
Francúzi už podľa Fica požiadali o pomoc Slovenskú informačnú službu, aby pomohla pri identifikácii mŕtvych teroristov z Paríža a použitých zbraní. „Tu môžeme byť efektívni, keďže teroristi často používajú zbrane z bývalého východného bloku,“ povedal premiér.
Islamský štát dokonca môže používať aj priamo zbrane zo Slovenska, keďže do Iraku či Sýrie slovenské firmy vyviezli obrnené vozidlá, výbušniny, ručné zbrane i muníciu.
Fico v sobotu špekuloval aj o pozadí teroristického útoku v Paríži. Podľa neho tajná služba pracuje s možnosťou, že útočili radikáli a išlo o odvetu za účasť Francúzska vo vojne s Islamským štátom. „Ale viaceré spravodajské služby poukazujú aj na druhý variant, že Islamský štát sa infiltroval do migračných vĺn, ktoré sa nekontrolovane bez akejkoľvek identifikácie valili na územie Európy,“ vyhlásil .
Podľa Šándora je predčasné hovoriť o tom, aké sú možnosti. „Nevieme, odkiaľ mali zbrane, čo to bolo za ľudí, kde boli vycvičení, je veľmi skoro hovoriť, či išlo o radikálov, alebo naverbovaných utečencov,“ povedal SME.
Skôr si však myslí, že išlo o profesionálov, a nie utečencov. „Útočili synchrónne, bolo to dobre naplánované. Bez znalosti prostredia by to nedokázali pripraviť, povedal.
Adam Valček (c) SME
Ako prebiehali útoky
