Text: Zuzana Uličianska
Akí sú ľudia, ktorým priraďujeme tzv. Aspergerov syndróm?
Bežne žijú medzi nami, len bývajú označovaní za „čudákov“, sú medzi nimi aj géniovia ako Bill Gates. Ani pri hrdinovi seriálu Dr. Housovi by nikomu nenapadlo, že by mohol mať práve Aspergerov syndróm. Aj Temperance, hrdinka seriálu Kosti, by mohla patriť do tejto kategórie. V jednom z dielov sa rozhodla, že by už mohla mať dieťa a svojmu kolegovi to len tak oznámila – bez akéhokoľvek úvodu, bez toho, že by žili v partnerskom vzťahu.
Čo vlastne tento syndróm znamená?
Jeho nositeľ iným spôsobom vníma a chápe svet. Treba však rozlišovať medzi vysokofunkčným autizmom a Aspergerovým syndrómom. Deti s vysokofunkčným autizmom majú oproti deťom s AS ešte výraznejšie ťažkosti s porozumením a použitím jazyka, väčšie ťažkosti v sociálnych kontaktoch, nadobudnuté vedomosti a schopnosti nevedia preniesť do praktického života a potrebujú väčšiu mieru pomoci v škole aj v živote.
Ako sa diagnostikuje Aspergerov syndróm?
Ide sa spätne od narodenia dieťatka. Rodičia hovoria, ako nadväzovalo kontakty,
ako vyzerali jeho hry, či potrebovalo partnera, či sa vedelo hrať na „akože“, alebo len napríklad zoraďovalo stereotypne autíčka do radu. V našom zariadení využívame štandardizované testy, dotazníky, prostredníctvom hier či rozhovoru vytvárame situácie, v ktorých sa odhalí, či ide o dieťa s autizmom, alebo nie.
Hru využívate aj v terapii?
S dieťaťom je najprirodzenejšie kontaktovať sa práve cez hru. Často sa stretávam s tým, že keď deti ku mne prichádzajú, z rôznych príčin sa nehrajú, prípadne ich hra býva stereotypná, opakujúca sa a najmä izolovaná, bez možnosti, aby som sa do nej mohla ja alebo ktokoľvek iný zapojiť. Ak dosiahneme, že sa už dokáže hrať, dieťa získava obrovskú kapacitu na svoj ďalší rozvoj.

Čo si máme predstaviť pri tzv. syndróme savantov?
Je to označenie výnimočných schopností, tie však nemusia mať všetky deti s autizmom.
Máte medzi svojimi pacientmi aj niekoho s geniálnou pamäťou?
Áno, poniektorí vedia naspamäť všetky zastávky MHD v Bratislave. Ak mu poviete, kam chcete ísť, naviguje vás ako GPS.
V čom ešte dokážu byť mimoriadni?
Vždy ma šokuje ich zameranosť na detaily. Rozlišujú napríklad druhy a typy autobusov, trolejbusov podľa najmenších detailov, vedia aj, kde má ktorý rozmiestnené aké zariadenie. Spomínam si aj na mladého muža, ktorý vedel všetky mená v kalendári, kedy má kto meniny a aj k hocijakému dátumu prideliť deň, napríklad keď pripadal na štvrtok.
Akým spôsobom im pomáhate?
Každému sa venujem individuálne. Dôležité je dosiahnuť u dieťaťa alebo mladého človeka schopnosť vyjadrovať