SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Obce v Spišskonovoveskom okrese vytvorili partnerstvo v rámci organizácie Miloj Spiš, o. z., ktorého zámerom je rozvoj vidieka na Spiši. Cieľové územie predstavuje katastre 23 obcí, ktoré vytvárajú najbližšie okolie okresného mesta, šesť z nich sa nachádza na území Národného parku Slovenský raj.
Združenie dostalo názov po zaniknutej stredovekej obci Miloj, ktorá sa nachádzala v katastri Spišského Hrušova.
Pripravujú stratégiu rozvoja
Ako informovala Zuzana Záborská z Karpatského rozvojového inštitútu, v súčasnosti spracovávajú stratégiu rozvoja vidieka. Tá predstavuje prvú podmienku pre získanie externých zdrojov Európskej únie na rozvoj spomínaného územia vo výške 2,8 milióna eur na obdobie rokov 2016 - 2023.
Financie by organizácia mohla získať z Programu rozvoja vidieka 2014-2020 a z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014-2020. Realizácia stratégie by mohla podľa Záborskej viesť k zlepšeniu prostredia a podmienok pre kvalitný život vo viacerých obciach na Spiši.
Tie sa rozhodli do prípravy stratégie zapojiť aj svojich obyvateľov, ktorých požiadali, aby vyplnili dotazník o rozvojových prioritách vidieka Spiša.
V dotazníku je uvedených osem rozvojových oblastí a ich niekoľko priorít. Ľudia majú možnosť vybrať pri každej z oblastí dve, podľa nich najdôležitejšie priority. Doplniť môžu rovnako aj svoje vlastné návrhy či postrehy.
Miestni ľudia dávajú svoje podnety
"Chceli sme spoznať predstavy obyvateľov obcí, čomu by sa sme sa mali prednostne venovať," uviedla Záborská.
Vyplnením dotazníka môžu Spišiaci pomôcť obciam stanoviť priority v oblasti dopravy a dopravnej infraštruktúry,
environmentálnej infraštruktúry a ekologických služieb, sociálnej služby a sociálnej inklúzie či školstva, vzdelávania a voľného času.
Vyjadriť sa môžu aj k podpore zvyšovania zamestnanosti, rozvoja poľnohospodárstva, lesov a lesného hospodárstva či k podpore rozvoja cestovného ruchu.
Výsledky vyhodnotenia budú zverejnené na internetových stránkach obcí. Ako poznamenala Záborská, nejde tu len o
komunikáciu s verejnosťou, ale aj o spoluprácu s odborníkmi v jednotlivých sektoroch, ako aj so zástupcami samospráv a neziskového sektora.
Karpatský rozvojový inštitút
Poskytuje rozvojový audit územiam a monitoruje rozvojovú pripravenosť území na základe vlastnej metodológie.
Karpatský rozvojový inštitút sa zameriava na podporu inovatívneho rozvoja regiónov, miest a obcí. Založený bol v roku 2004, sídli v Košiciach.
Poslaním organizácie je prispievať k rozvoju územia Slovenska a presadzovať systémové zmeny v prospech udržateľného rozvoja, s dôrazom na periférne, marginalizované územia.
O dosiahnutie týchto zmien sa tím Karpatského rozvojového inštitútu dlhodobo usiluje prostredníctvom formovania ideologicky nezávislého a intelektuálne kritického prostredia.
"Ako organizácia typu think-tank prepájame výskum v oblastiach rozvoja s fungovaním a činnosťou samospráv a ďalších rozvojových aktérov v území," uvádzajú na svojej webovej stránke.

Beata
Balogová
