Ak chceme uniesť ťažké bremeno, naložíme si ho na chrbát. No či už doslova, alebo obrazne, ani chrbát neunesie všetko. Stres v každodennom živote, nesprávna poloha pri spaní, finančné či vzťahové problémy, to všetko si jedného dňa odnesie práve náš chrbát.
Lekár Pavel Malovič zo Združenia pre zdravie a výživu prirovnáva telo k budove. Tak ako budova musí mať opornú konštrukciu, aj ľudské telo má svoj základný oporný stĺp – chrbticu.
Kde nás bolí
„Chrbtica je neustále preťažovaná. Jej najmenšie zaťaženie je v ľahu, asi 25 kilogramov na plochu medzistavcových platničiek. Zaťaženie v stoji je do sto kilogramov, ale v sede až do 175 kilogramov. Keď stojíme, časť zaťaženia platničiek sa prenáša na medzistavcové spojky, šľachové úpony a svaly. Ale počas sedenia svaly a medzistavcové úpony natoľko nepracujú. Nesprávnou polohou pri sedení – napríklad s prekríženými nohami - sa preto tlak na platničky ešte zvyšuje,“ vraví Malovič.

Mechanická bolesť sa väčšinou prejavuje iba na jednej strane chrbtice a pri pohybe jej intenzita obvykle narastá. Bolesť, ktorú spôsobuje zápal, veľmi často vznikajúci pri zachladnutí chrbta, je výraznejšia v noci a nadránom, objavuje sa na rôznych miestach. Ak pretrváva dlhšie ako dva mesiace, môže signalizovať vážnejšie chronické ochorenie.
Na bolesti v krčnej a hrudnej chrbtici sa sťažujú najmä ženy, bolesťami v krížoch sú častejšie postihnutí muži. Pravdepodobne najvyššie percento ľudí trpí bolesťami v krížoch.
„Na bolesti krížov sa častejšie sťažujú aj ľudia ráno po zlom vyspaní na nevhodnom – napríklad na príliš mäkkom či preležanom lôžku a sú veľmi často prítomné u tých, ktorí nesprávne a nadmerne cvičia s veľkými váhami,“ vraví Malovič. Na prevenciu bolestí chrbta radí okrem cvičenia aj vytrvalostné plávanie, najlepšie na znak.
Škodlivé stereotypy
Bolesť cítime vždy inde. „Záleží na tom, v ktorom ročnom období sa nachádzame,“ vraví skúsená fyzioterapeutka Iveta Holešová z centra zdravia a krásy na Interklinik SPA v Bratislave.
„Na jeseň a na jar postihujú bolesti skôr krížovú a krčnú chrbticu, teda najnamáhanejšie partie. Ľudia majú problém celý rok, ale väčšinou sa to prevalí, až keď začína byť zima alebo na jar. Prechody z jedného ročného obdobia do iného pôsobia na chrbticu zle. Zmenou počasia a tým, že dochádza k zmene prekrvenia v problematickej oblasti chrbta, sa bolesť zintenzívňuje a je neznesiteľná. To privádza ľudí ku mne.“
Príčinou bolesti sú najmä denné stereotypy, keď ľudia robia niečo pravidelne zle. „Napríklad zlé držanie tela, nevhodná obuv, dlhodobé zaťažovanie jednej dolnej končatiny, zlé návyky ako vyloženie nohy na smetný kôš, keď ľudia prídu do kancelárie a celý deň sú poskladaní v pracovných kreslách. Nepostavia sa každú hodinu, niekedy aj štyri hodiny sedia pri počítači a neurobia nijaký pohyb, necvičia.“