VTÁČKOVCE. Obyvatelia Vtáčkoviec sa na svoje znevýhodnenia pozerajú ako na výzvu. Hoci v dedinke vzdialenej 25 kilometrov na severozápad od Košíc žije 90 percent Rómov, už 17 rokov podporujú starostu z majority, ktorý ich presvedčil, že dokáže prinášať rozvoj.
„U nás nie sú Rómovia, ktorí by ničili majetky, dopúšťali sa nejakých trestných činov, alebo mali nejaké spory,“ myslí si o obyvateľoch obce terénna sociálna pracovníčka Gabriela Gáborová, ktorá sa do Vtáčkoviec prisťahovala z Košíc pred pätnástimi rokmi.
Najmenšie pracovisko
Vtipným spôsobom ponúka malá budova obecného úradu miestnym zázemie. Rovno z ulice sa vchádza do kancelárie starostu, kúty sú pracovným priestorom dvoch zo siedmich pracovníčok samosprávy.
Vedľa je druhá časť úradu, ktorej najlepšie sedí pomenovanie multifunkčná miestnosť.
„To je jediný priestor, ktorý využívame na komunitné aktivity, na náboženské aktivity aj naše oficiálne zasadnutia zastupiteľstva, na všetko. Rozmýšľame nad prístavbou, alebo presťahovaním, ale všetko to stojí peniaze. Snáď sa to rokmi podarí,“ vysvetlil starosta Milan Zimerman.
Na prvý pohľad vyzerá takéto usporiadanie romanticky, ale denná prax na pracovisku asi nebude jednoduchá. Vo Vtáčkovciach žije 1 040 obyvateľov, predovšetkým v rómskej osade.
„Naozaj ma veľmi mrzí, že nemáme komunitné centrum, keďže je tu taký počet obyvateľstva. Deti potrebujú nejakú pomoc,“ uviedla terénna pracovníčka Gabriela Gáborová.

Muži si museli zvyknúť
V roku 2015 Vtáčkovce rezonovali spoločnosťou. Deti z obce pri Košiciach prišli v apríli do Bratislavy, aby svojou prítomnosťou a výstavou kresieb oživili podujatia Americkej ambasády ku dňu Rómov v Bratislave.
V auguste ženy vycestovali do Banskej Bystrice a osobne si uctili obete rómskeho holokaustu.
„Vždy som mala také nutkanie pracovať s ľuďmi, nenechať ich v nevedomosti len aby prežívali,“ vysvetlila svoju motiváciu miestna líderka Gabika Gáborová.
Komunitné aktivity začínali ručnými prácami, aby manželia nadobudli dojem, že sa nechodia iba vzdelávať, ale že aj niečo vyrobia. Neskôr pristúpili k projektom občianskeho združenia In Minorita a zoznámili sa so Zuzanou Kumanovou. Pokračovali besedy o rodovej rovnosti, o násilí páchanom na ženách, o rómskom holokauste.
„Čo na to hovoria manželia? To, že sem ich ženy chodia a odreagujú sa od každodennej práce, im v podstate pomáha v živote. Manželia im v tom nebránia,“ odpovedala na otázku Gáborová.

Gabika
V čase, keď ešte žila v Košiciach, pracovala ako redaktorka v Rómskom mediálnom centre Mecem, aj s deťmi z Luníka IX. V roku 2000 sa prisťahovala do Vtáčkoviec. Ako maturantka vtedy získala prácu koordinátorky aktivačných prác. Vtedy sa rozhodla pre štúdium na vysokej škole.
„Bola som zamestnávaná len v rámci projektov. Nenadväzovalo to, boli tam stále nejaké prestávky. To ma dosť mrzelo, lebo rodina prichádzala o príjem. Ďalšou vecou bolo, že som nevykonávala iba koordinátora aktivačných prác, ale aj terénnu prácu, o ktorej som nemala ani šajnu.“
Hoci získala vysokoškolský diplom, trvalú prácu nedostala. Napriek nemalej investícii do vzdelania je stále závislá od časovo obmedzeného pracovného pomeru. Práve teraz opäť končí projekt terénnej sociálnej práce.
„Bola som tak detsky namotivovaná, že keď skončím vysokú školu, získam trvalý pracovný pomer. Trošku som sa mýlila, lebo ani teraz nemám stabilnú prácu, čo ma mrzí. Možno ju niekedy získam, bola by som rada,“ uviedla.
Svoju prácu robí odborne a aj keď oficiálne nie je vedúcou obecných sociálnych pracovníkov, v praxi sa jej kolegyne opierajú o jej znalosti a skúsenosti.
„Obdivujem Gabiku, ako dokáže skĺbiť pečenie koláčov a rozhovory o právach žien,“ ocenila ju aj Zuzana Kumanová na svojom sociálnom profile.


Pristúpili k programu bývania
Vtáčkovce sú jednou z desiatich obcí, ktoré sa pridali k Spoločnému programu bývania. Ten je založený na princípe získania dôvery formou preukázania schopnosti dlhodobo sporiť. Pri dodržaní nastavených podmienok sa Rómom otvorí prístup k finančným zdrojom z pôžičky.
Mikropôžičkový systém realizuje regionálne Združenie pre lepší život spoločne so slovenskou pobočkou organizácie Člověk v tísni. Vo Vtáčkovciach si za cieľ sporenia postavili zakúpenie stavebných pozemkov.
"Problémom je obrovská rozdrobenosť parciel, kde je strašne veľa vlastníkov. Parcely sú maličké a na každej je veľa vlastníkov. Nie je problém v tom, že by si nechceli pozemok odkúpiť, ale nemajú od koho," uviedol starosta Zimerman.


Rodičovský seminár
Matky pôvodne nevideli dôvod, prečo by mali vzdelávať svoje deti. Boli presvedčené, že deti vedia všetko zo školy. V snahe zmeniť ich názor rozbehli terénne sociálne pracovníčky rodičovský seminár.
Počas neho vedú rodičov k tomu, aby vedeli pripraviť svoje deti vo veku od troch do šiestich rokov do školy.
„Nemysleli si, že by mali niečo robiť, ale hneď po prvom sedení odišli s tým, že ich máme čo naučiť, lebo deti majú medzery. Nielen deti, ale aj ony,“ povedala Gáborová.
Ľudia na to prídu vtedy, keď sa do niečoho zapoja alebo niečo organizujú. „Vo Vtáčkovciach neboli žiadne aktivity a podujatia, a teraz máme aj tanečnú skupinku detí, ktoré nacvičujú program pre tieto podujatia. Sú veľmi šikovné.“
V poslednom období prejavili aj muži záujem stretávať sa a cestovať.
Starosta Roma Spirit
Vtáčkovce boli nominované Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu na ocenenie Roma Spirit 2015 v kategórii obec, mesto.
Za zlepšenie podmienok a kvality života obyvateľov obce prostredníctvom projektov realizovaných v prospech rómskej komunity, vybudovanie verejného vodovodu, kanalizácie, miestnych komunikácií a za podporu a spoluprácu obce na komunitných aktivitách a podujatiach, znel oficiálny dôvod návrhu.
„Mám tu sedem zamestnankýň, dve sú tu u mňa a v zasadačke zvyšných päť. Keď potrebujem rokovať sám, tak ich musím vyhnať vedľa. Takto pracuje starosta Roma Spirit,“ smeje sa Zimerman.
Najbližšie budú vo Vtáčkovciach stavať materskú školu a pracovať na povinných aktivitách projektu Take away. Obec je jednou zo 150 komunít, ktoré prioritne získajú financie z eurofondov v novom programovom období 2014-2020.
"Ľudia chcú žiť ako v 21. storočí a ja ako starosta som tu od toho, aby som im zabezpečil kvalitnú pitnú vodu, kanalizáciu, cesty, verejné osvetlenie a všetko, čo k tomu patrí."


Beata
Balogová
