PREŠOV, BRATISLAVA. Hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová včera doručila ministerstvu školstva návrh na vyradenie Súkromnej špeciálnej základnej školy v Rokycanoch zo siete škôl.
Inšpektori zistili hneď viacero vážnych pochybení. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
"Škola nedodržiavala právne predpisy v oblasti výchovy a vzdelávania, nevytvorila žiakom materiálno-technické a priestorové podmienky a školský poriadok im dokonca priamo umožňoval záškoláctvo," povedala Kalmárová.
Skončí aj poradenské zariadenie
Hlavná inšpektorka zároveň navrhuje pre pochybné testovanie detí zrušiť aj školské zariadenie výchovného poradenstva a prevencie Oco, mama a ja v Prešove.
"Žiakom na základe nevhodných testov a nevhodnej diagnostiky účelovo diagnostikovali mentálnu retardáciu s odporúčaním, aby sa ďalej vzdelávali v Súkromnej špeciálnej základnej škole v Rokycanoch," skonštatoval Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie vo svojej správe.
Škola aj školské zariadenie výchovného poradenstva by mali podľa návrhu inšpekcie skončiť k 31. januáru 2016. Podnet na prešetrenie podmienok v Rokycanoch podala inšpekcii sekcia ministerstva školstva 15. júna.
"Ukázalo sa, že oprávnene. Takáto škola by naozaj mala skončiť. Správne konanie preto začneme veľmi rýchlo," ubezpečil minister školstva Juraj Draxler.
Žiaci prejdú do riadnych škôl
Žiaci Súkromnej špeciálnej základnej školy Rokycany si budú môcť podľa vyjadrenia Odboru školstva Okresného úradu v Prešove plniť povinnú školskú dochádzku v iných obciach.
Obec Rokycany má uzavretú dohodu o spoločnom školskom obvode s obcou Bajerov. Obec Šarišské Michaľany je zriaďovateľom základnej školy.
Obec Žehňa je zriaďovateľom základnej školy pre prvý až štvrtý ročník a pre žiakov od piateho do deviateho ročníka má uzavretú dohodu o spoločnom školskom obvode s obcou.

Učitelia začali bojovať
Učiteľom došla trpezlivosť, píše prešovský Korzár. Sú znepokojení informáciou o pripravovanom zrušení školy ale aj tým, že môžu prísť o prácu.
„Deti sa chcú učiť, my chceme učiť, máme kde učiť, ale nemôžeme,“ zhrnula aktuálne problémy rokycianskej školy učiteľka Mária Lyachová, ktorá sa spolu s kolegami a rodičmi obrátila otvoreným listom na ministra školstva.
„Žiadame Vás o podporu, citlivé posúdenie stavu a zhodnotenie situácie, kde príde o prácu 13 učiteľov a o školu 83 žiakov.“
Odmietajú politikárčenie, aj tvrdenia, že by malo ísť o obchodovanie s deťmi. Opierajú sa o Palermský protokol, ktorý ho definuje, píše prešovský Korzár.

Obchodovanie so žiakmi
Pisatelia listu sa vracajú aj k stretnutiu za zatvorenými dverami so splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom 30. novembra 2015. Vtedy sa vyjadril, že trvá na tvrdeniach o obchodovaní s deťmi, trestných oznámeniach i vyradení školy zo siete.
„Štát nemá kontrolu nad špeciálnym školstvom. Nevie, či deti absolvujú všetky potrebné diagnostické vyšetrenia. Dokonca pri tejto škole nemá ani kontrolu nad tým, kto tu pracuje. To sú závažné zistenia z hľadiska efektívneho využívania verejných zdrojov,“ povedal Pollák.
Pollák poukázal aj na priame prepojenie štátnych úradníkov na túto školu a podal podnet na prokuratúru.
„Sú tu závažné pochybenia aj zo strany štátnych úradníkov na okresnej úrovni, ktorí nekontrolovali túto školu ani raz. Posielali sem peniaze zo štátneho rozpočtu bez toho, aby kontrolovali, ako škola funguje,“ povedal.

Beata
Balogová
