BRATISLAVA. Výsledky projektu Zdravé komunity vo štvrtok bilancovali v Bratislave. Národný projekt zúročuje viac ako desaťročné skúsenosti mimovládnych, štátnych aj súkromných subjektov a národných i medzinárodných iniciatív.
Predmetom tejto spolupráce je realizácia aktivít v oblasti zdravia zameraných na znevýhodnené komunity.
"Je unikátny, pretože je zameraný na ľudí v teréne. Zamestnávame ľudí priamo z cieľových lokalít, takmer 90 % ľudí je priamo z osád, v ktorých pracujú," uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo.

Spolupracujú s lekármi a materskými školami
Projekt spustila v roku 2003 Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, ktorá v roku 2012 iniciovala vznik Platformy na podporu zdravia znevýhodnených osôb.
Prostredníctvom tohto záujmového združenia právnických osôb sa projekt rozšíril z pôvodných 68 lokalít na 108 lokalít na území celého Slovenska. V októbri 2014 gesciu nad projektom prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré spolu s platformou založilo neziskovú organizáciu Zdravé komunity a spoločne realizujú Národný projekt Zdravé komunity.
V súčasnosti projekt prebieha najmä na území stredného a východného Slovenska v 239 lokalitách. Priamo v teréne je v ňom zapojených 257 zamestnancov, ktorí pravidelne spolupracujú s viac ako 750 lekármi a stovkou základných a materských škôl.
Ľudí z osád vedú k prevencii
"Asistenti sa učia komunikovať s lekármi, spoznávajú základné informácie z parazitológie, biológie a ostatných vecí potrebných pre prácu v teréne," informoval expert pre terén Richard Koky s tým, že je dôležité, aby projekt pokračoval v tomto modeli, keď asistentov tvoria priamo obyvatelia osád a servis v oblasti zdravia a prevencie realizujú priamo v týchto lokalitách.
Zamestnanci vykonávajú priamo vo vylúčených komunitách zdravotnú osvetu a prevenciu. Stále sú v kontakte so spádovými lekármi, vykonávajú napríklad merania výšky krvného tlaku, poskytujú základné ošetrenia drobných úrazov, poradenstvo prvorodičkám, či sprevádzajú pacientov do lekárskych zariadení.
"Asistenti a koordinátori robia v komunite nielen osvetu, ale nám aj včas zachytávajú všetky infekčné ochorenia. Pre nás všeobecných lekárov a pediatrov je projekt ohromným prínosom," zhodnotila lekárka Monika Palušková.
Poskytujú pomoc aj poradenstvo
V priebehu posledných dvanástich mesiacov koordinátori a asistenti osvety zdravia zaevidovali 67 639 klientov v oblastiach pokrývajúcich takmer 250 000 obyvateľov.
Pravidelne spolupracujú s viac ako 750 lekármi a stovkou základných a materských škôl.
"Každý štvrtý obyvateľ osady, v ktorej pôsobíme, je naším klientom, nejakým spôsobom mu bola poskytnutá pomoc, poradenstvo," povedal pre Tasr riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo.
Súhrnný počet intervencií v teréne presiahol 370 470, jeho súčasťou bola aj osveta o hygienických a zdravotných návykoch a zvyšovanie zodpovednosti za vlastné zdravie.
Zahraničiu sa projekt páči
Výnimočnosť projektu potvrdzuje i záujem zahraničia. Národný projekt Zdravé komunity prezentovali v septembri v Bruseli.
"Európska komisia ho vyhodnotila ako jeden z najúspešnejších, označila ho za vzorový, pokiaľ ide o posilňovanie zdravotného stavu ľudí žijúcich v marginalizovaných komunitách a ich spoločenské začleňovanie," uviedol štátny tajomník MPSVR SR a člen riadiaceho výboru Platformy na podporu zdravia znevýhodnených osôb Branislav Ondruš.
Úspešnosť projektu vidí v systémovej trvalo udržateľnej spolupráci medzi mimovládnym a štátnym sektorom.
Národný projekt je financovaný z Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia z programového obdobia 2007 - 2013 s aktuálnym čerpaním vo výške 2 510 681 eur, zo schválených 3 289 257 eur.
Z nového programového obdobia 2014 - 2020 z Operačného programu Ľudské zdroje bolo na jeho pokračovanie na ďalších 36 mesiacov vyčlenených 12 800 695 eur. Od roku 2016 bude rozšírený aj do Bratislavského samosprávneho kraja.