Pakostnica, nazývaná tiež dna alebo po latinsky arthritisurica patrí medzi zápalové reumatické ochorenia, ktoré majú príčinu v poruchách látkovej premeny. „Zvykli ju nazývať aj chorobou kráľov a bohatých ľudí, považovali ju totiž za ochorenie z prejedania sa a nadmernej konzumácie alkoholu či ako chorobu z dostatku. Mužov postihuje častejšie ako ženy,“ vraví lekár Pavel Malovič zo Združenia pre zdravie a výživu.
Záchvat prichádza v noci
Dna vzniká vtedy, keď sa kryštáliky kyseliny močovej vyzrážajú v kĺboch a nastane bolestivá zápalová reakcia. Niekedy sa môže nepríjemne prejaviť aj v obličkách, výskytom piesku a kamienkov, čo má za následok obličkovú koliku.
„Nárast hladiny kyseliny močovej v krvi môže mať mnoho príčin. Je to zvyčajne sprievodné ochorenie, diétna chyba, užívanie niektorých liekov – napríklad salicylátov. Príčinou môžu byť tiež genetické predpoklady. Najtypickejší prejav pakostnice, takzvaný akútny záchvat dny, postihuje najčastejšie koreňový kĺb na palci nohy, môže však postihnúť aj koleno alebo kĺby na rukách,“ vraví Malovič.

Záchvat dny prichádza najčastejšie v noci, pri plnom zdraví. Kĺb opuchne, dostane červenú až fialovú či modrastú farbu a stane sa mimoriadne bolestivým. Záchvatu môžu predchádzať nevoľnosť, nadúvanie, potenie alebo svalové bolesti.
„Záchvat býva časovo ohraničený, väčšinou trvá štyri až sedem dní, vo vzácnych prípadoch dlhšie, aj viac ako mesiac. Pri okamžitej liečbe však ustupuje už po 36 hodinách. Tento typ záchvatu môže vyvolať nárazová diétna chyba, napríklad konzumácia vnútorností, zabíjačkových jedál, najčastejšie v kombinácii s alkoholom. Príčinou však môžu byť aj banálne infekcie, ako chrípka a angína, tiež duševný stres, prepracovanie, pár namáhavých pracovných týždňov alebo drobné poranenia,“ vraví Malovič.
Prísna diéta
Až 80 percent chorých na pakostnicu máva poruchu látkovej premeny tukov. Preto je vhodné vyšetrovať nielen hladinu kyseliny močovej, ale aj tukových látok a homocysteínu.
Ľudia postihnutí dnou by mali znížiť kyselinu močovú, a teda vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú puríny. Puríny - napríklad adenín a guanín - sú súčasťami kyselín jadier buniek a patria medzi ich základné stavebné bloky. Vyskytujú sa vo všetkých ľudských a živočíšnych bunkách.
Na zníženie hladiny kyseliny močovej by ste mali jesť len také potraviny, ktoré obsahujú minimum purínov, a tiež piť dostatok neutrálnych tekutín, aby sa mohla kyselina močová lepšie vylúčiť. Rovnako treba redukovať alkohol. Nezriedka však stačí iba trocha schudnúť. „Pri nijakom ochorení kĺbov nie je diéta taká dôležitá ako pri dne!“ prízvukuje Malovič.
Zakázané potraviny
Zakázaných potravín je celý rad: