ZVOLEN. Pamätník rómskeho holokaustu na židovskom cintoríne vo Zvolene bol v uplynulých dňoch doplnený o pamätnú tabuľu s menami Rómov z Podpoľania, ktorých zavraždili počas druhej svetovej vojny.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv 10. decembra odhalili pamätnú tabuľu za účasti verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej a niekoľkých desiatok ľudí, medzi ktorými nechýbali ani rodiny po zavraždených Rómoch.
„Ľudia spomínali, ako z obce odviedli všetkých rómskych mužov starších ako 14 rokov. Ich rodiny nevedeli čo sa s nimi stalo, až po vojne ich identifikovali v masovom hrobe,“ povedal Pavel Klinec z Dúbrav.
Splnili túžbu pozostalým
Iniciátorom na doplnenie pamätníka bol Pavel Klinec, jeho otca Adama Klinca zabili na židovskom cintoríne vo Zvolene. V roku 2014 sa obrátil na združenie In Minorita, ktoré osadilo pôvodný pamätník a požiadal o doplnenie mien.
„Bola to veľmi dôležitá prosba a my sme rozumeli argumentácii pána Klinca, veď zabudnúť na mená zavraždených znamená zabudnúť na nich ako na ľudí,“ uviedla Zuza Kumanová zo združenia In Minorita.
Pavel Klinec neskrýval spokojnosť nad doplnením pamätníka. Jeho otec bol jedným z pätnástich Rómov z Dúbrav, ktorých zaistili 6. decembra 1944 a neskôr zastrelili na židovskom cintoríne vo Zvolene. Všetci boli pochovaní v masovom hrobe.
Pietneho aktu sa zúčastnil aj Imrich Berky, syn zavraždeného Imricha Klinca z Dúbrav.
„Život matky po vojne bol veľmi ťažký, najmladší brat mal iba šesť mesiacov, keď otca odviedli. Mama spomínala, že keď po neho prišli, uisťovali ju, že iba niečo spíšu na úrade a vráti sa späť k rodine,“ uviedol Imrich Berky.

Pätnásť obetí z jednej rodiny
Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa mnohí Rómovia pridali k partizánom. Boli medzi nimi Berkyovci z Detvy, Očovej a Hriňovej, Klincovci z Dúbrav.
Pomoc partizánom, ale aj podozrenie z takejto pomoci, sa po potlačení povstania trestala smrťou. K popravám dochádzalo priamo na mieste alebo na masových popraviskách v Dolnom Turčeku, Nemeckej, Kremničke alebo na židovskom cintoríne vo Zvolene.
Okrem pätnástich mužov z rodiny Klincovcov z Dúbrav boli zavraždení ďalší dvanásti rómski muži z Detvy a rovnaký počet aj z Podkriváňa - Dolnej Bzovej, traja Rómovia z Hriňovej a traja z Vígľaša.
„Je možné, že výpočet zavraždených z tohto regiónu nie je konečný. Každá obeť si zasluhuje našu úctu a pietu, lebo často dôvodom ich likvidácie bolo jedine to, že boli Rómovia,“ uviedol etnológ Arne Mann.

Peniaze na výrobu tabule s menami obetí získalo združenie In Minorita z dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd. Tabuľa je z autorskej dielne akademických sochárov manželov Šickových.


Beata
Balogová
