BRATISLAVA. V auguste podpísal líder Strany rómskej únie na Slovensku František Tanko so Stranou rómskej koalície vedenej Gejzom Adamom koaličnú zmluvu. Plánovali ísť do parlamentných volieb spoločne.
Bol to významný signál, na ktorý spoločnosť čakala roky. Zrejme už prišiel neskoro. Jednotná koalícia rómskych strán svoju kandidátku na poslednú chvíľu stiahla.

Český server romea.cz uverejnil článok Vlada Rafaela občianskeho združenia eduRoma. Rafael v ňom uvádza niekoľko dôvodov, pre ktoré sa tak stalo.
Riziko finančnej straty
Prvým dôvodom môže byť akútny nedostatok finančných prostriedkov. Ešte pravdepodobnejšia je neochota investovať do vlastnej politickej budúcnosti. Na Slovensku platí, že strany či koalície, ktoré chcú kandidovať v parlamentných voľbách, musia zložiť volebnú kauciu 17 tisíc eur na účet ministerstva vnútra.
Súčasne platí, že ministerstvo vráti volebnú kauciu len tej strane, ktorá získala aspoň dve percentá z celkového počtu platných hlasov.
Rómske politické strany sa dlhodobo pohybujú pod touto hranicou. Gejza Adam ani František Tanko pravdepodobne nechceli riskovať, že sa im peniaze nakoniec nevrátia. Kaucie, ktoré sa nevracajú, smerujú do štátneho rozpočtu.

Slabá voličská základňa
Ďalším dôvodom, prečo rómski lídri náhle stiahli svoju spoločnú kandidátku, môže byť ich odmietnutie majoritnými politickými stranami, píše Rafael vo svojej úvahe. Mnohí občania sú ešte stále presvedčení, že rómski lídri sú ochotní spájať svoje sily len krátko pred voľbami.
Zákulisným zvykom je tiež ponuka svojho voličského potenciálu majoritným stranám za odmenu. Mnoho strán už našťastie kultivovalo svoje politické správanie a obchodovanie s rómskymi hlasmi už dnes zásadne odmieta.
"Staršia generácia rómskych politických lídrov ukázala, že je ich voličská základňa po 26 rokoch doslova nulová," píše Rafael.
Ukazuje sa tiež, že majoritné politické strany dnes považujú za výhodnejšie ponúknuť miesto na kandidátke mladej generácii rómskych lídrov, ktorí majú dobrú povesť a nie sú zaťažení vlastnou minulosťou.
Nádejní politici sa rozptýlili
Server romea.cz pripomína nedávne vyhlásenie Gejzu Adama v súvislosti so vstupom mladých Rómov na kandidátky majoritných strán. Podľa Adama nefunguje, keď schopní a vzdelaní Rómovia kandidujú za majoritné strany.
"Odmietame sa trieštiť a nedopustíme, aby sa pri každých voľbách zneužívala zlá sociálna situácia a nevedomosť Rómov. Nebudeme podporovať tých, ktorí svoj národ roky predávali iným pre svoj osobný prospech," povedali pre médiá Adam aj Tanko.
Peter Pollák sa stal prvým rómskym poslancom Národnej rady SR v novodobej histórii Slovenska. Jeho cestu do parlamentu prostredníctvom strany OĽaNO ako úspešný model nasledujú dnes ďalší.
V marcových parlamentných voľbách kandiduje prvýkrát v histórii Slovenska najviac Rómov na kandidátkach nerómskych politických strán: Štefan Vavrek a Stanislav Vospálek za Most-Híd, Ivan Rác za KDH, Eduard Čonka, Jan Herák a Peter Pollák za OĽaNO, Ivan Hriczko za Sieť, Silvia Hricková za stranu Sme rodina a Alexander Daško za Smer-SD.
Nutná výmena lídrov
Stiahnutie spoločnej kandidátky Strany rómskej koalície a Strany rómskej únie na poslednú chvíľu súvisí predovšetkým s dlhodobou absenciou politického myslenia a základnej stratégie a zodpovednosti ich lídrov.
"Rovnako je zrejmé, že takto definovanú etnickú politiku dlhodobo neodmietajú len jej potenciálni voliči, ale aj nastupujúca generácia Rómov s politickými ambíciami. Ide o nutný a potrebný medzigeneračný spor, v ktorom mladší začínajú byť skúsenejší a dosluhujúca generácia rómskych lídrov začína konečne ťahať za kratší koniec," píše Vlado Rafael.

Beata
Balogová
