SME
Utorok, 16. august, 2022 | Meniny má Leonard

Podviedli nás, hovoria bývalí majitelia pozemkov pod bratislavským obchvatom

Trojica mužov získala za posledných 18 mesiacov rozsiahle pozemky pod budúcim obchvatom okolo Bratislavy. Niektorí majitelia teraz podali žalobu.

Bratislavský obchvat sa ešte nezačal stavať a už existujú podozrenia z machinácií s pozemkami. (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Budúci bratislavský nultý obchvat ešte nezačali stavať, a už ho sprevádzajú podozrenia z nekalého výkupu pôdy. Bývalí majitelia pôdy pod plánovanou diaľnicou tvrdia, že ich o majetok pripravila úmyselne a podvodom trojica mužov. Jeden z nich je známy aj z prípadu špekulácie s pôdou pod budúcou fabrikou Jaguar pri Nitre.

Podnikatelia Marek Noga a Boris Tonkovič spolu s právnikom Ľubomírom Klčom v súčasnosti vlastnia približne milión štvorcových metrov  pozemkov v Podunajských Biskupiciach, Rovinke, vo Vajnoroch, v Dunajskej Lužnej a vo Svätom Jure.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľká časť týchto pozemkov leží práve pod oficiálne plánovanou trasou cestného projektu, ktorého cena za stavbu a 30-ročnú prevádzku sa môže podľa ministerstva dopravy vyšplhať až na 4,5 miliardy eur.  

Väčšina dotknutých pozemkov  pritom zmenila majiteľa za posledných 18 mesiacov, keď sa schyľovalo k prípravám na stavbu obchvatu.

Viacerí bývalí majitelia teraz tvrdia, že ich trojica mužov podviedla. Filmový režisér Ivo Brachtl podal 30. septembra na Okresnom súde Bratislava II žalobu na Nogu, Tonkoviča a Klča. V nej tvrdí, že trojica ho pripravila o viac ako 20 hektárov pozemkov v Podunajských Biskupiciach, ktoré pôvodne mali byť jeho dedičstvom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V inom podaní z 12. októbra na Okresnom súde v Pezinku tvrdí Vojtech Dubovan, že trojica mužov kúpila od 20 účastníkov sporu dohromady takmer 35-tisíc štvorcových metrov pozemkov tým, že ich uviedli do omylu.

Čítajte viac: Obchvat dopravu v Bratislave nevyrieši, R7 výrazne pomôže. Pozrite si mapu

Závažné nedostatky

Dubovan, rovnako ako Brachtl a jeho advokát Radovan Pala sa k žalobám nechceli vyjadrovať. No z dokumentov, ktoré má SME k dispozícii, vyplýva spôsob, ako sa mohla trojica mužov zmocniť Brachtlovej pôdy.

Pôda v rozlohe 20-hektárov patrila starému otcovi Iva Brachtla Júliusovi, ktorý sa narodil v roku 1887. Roľu kúpil v roku 1934, a hoci umrel v roku 1959, ostala napísaná na jeho meno až do vlaňajška.

Minulý rok v máji zavítal na kataster 76-ročný Emil Frič zo Žiliny. So sebou doniesol dokument vyzerajúci ako kúpna zmluva z 3. decembra 1958, teda podpísanú len niekoľko mesiacov pred smrťou Júliusa Brachtla. Na základe nej Barchtl predal pôdu vtedy len 19-ročnému Fričovi. 

„Zmluva vykazuje viaceré závažné hmotnoprávne nedostatky,“ napísal Pala vo svojej žalobe. „Majú za následok jej neplatnosť, ako aj výrazné a dôvodné pochybnosti o jej autenticite,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Predaj neschválil okresný národný výbor, ako sa v tom čase požadovalo. Zmluva, ktorú údajne podpísali v roku 1958, bola opečiatkovaná československým štátnym symbolom, ktorý sa však začal používať až v roku 1960. „Je vylúčené, že by Dr. Brachtl podpísal kúpnu zmluvu v roku 1958, lebo sa používania nového štátneho znaku nedožil,“ píše v žalobe Pala.  

Podozrivé je aj to, že Frič si svoj údajný majetok nenárokoval celých 57 rokov. „Až do roku 2015 (Ivo Brachtl) nemal o tejto kúpnej zmluve z roku 1958 žiadnu vedomosť, pričom predaj pozemku sa v jeho rodine nikdy nespomínal,“ píše Pala. „Predmetná listina bola vyhotovená neskôr ako falzifikát.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí vojaci počas invázie na Ukrajinu.

Z Krymu utekajú dovolenkári aj domáci.


2 h
Lukáš Kovanda

Sankcie účinkujú, ich efekt sa dostaví v dlhodobejšom horizonte, tvrdí ekonóm Kovanda.


15. aug
Peter Tkačenko

Príliš ochotne a rýchlo pristúpil na ultimáta.


6 h
Pohľad na krymský most spájajúci Rusko a Krymský polostrov v ruskom Tamane.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu