BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska v pondelok nepodpísal a vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ak ju predseda parlamentu nezaradí na aktuálnu schôdzu parlamentu a poslanci za Smer neprelomia veto prezidenta, sestrám a ostatným zdravotníkom sa od nového roku platy nezvýšia.
Najbližšie rokovanie parlamentu je naplánované až na prelome januára a februára. Práve na ňom by mohli poslanci prerokovávať aj zákony vrátané prezidentom.
Keďže sú voľby už 5. marca, nebolo by v takom prípade isté, či sa dovtedy podarí zaviesť účinnosť zákona a tak zvýšiť platy zdravotníkom, aj keby poslanci Smeru prelomili veto prezidenta.
Podobná situácia nastala aj v roku 2012, kedy kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ) vo februári zvýšil platy sestrám. Príslušný zákon nadobudol účinnosť až po predčasných voľbách, a to od prvého apríla.
Nedostatočné finančné krytie
„Prezident Andrej Kiska v zdôvodnení vrátenia zákona upozornil, že rozpočtové krytie zákona nepovažuje za dostatočné,“ uviedol Martin Lipták z jeho tlačového odboru. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) opakovane tvrdí, že na zvýšenie platov sestier a ostatných zdravotníkov mu ministerstvo financií vyčlenilo 55 miliónov eur.
O dostatočnom finančnom krytí navýšenia platov sestier hovoril ale v roku 2012 aj exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Po voľbách však Smer, ktorý ich vyhral, tvrdil, že nijaké peniaze na platy sestier v štátnej kase nie sú. Jeho poslanci ale aj tak mesiac pred voľbami za zvýšenie platov sestier hlasovali.

Hromadné výpovede
Situáciu komplikujú aj hromadné výpovede sestier. Podávajú ich preto, že sa im nepáči návrh zákona, ktorý parlamentu vrátil prezident. Sestry a ostatní zdravotníci chcú, aby sa im podľa zákona zvyšoval plat každé tri roky a jeho úroveň dvíhal aj počet odpracovaných rokov.
Z takmer 19-tisíc sestier pracujúcich v nemocniciach ich zatiaľ podalo výpoveď vyše tisíc. Presné čísla je ťažké zistiť, keďže ministerstvo zdravotníctva a Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa sporia, aký počet zdravotníkov výpovede stiahol.
K hromadným výpovediam sa zatiaľ nepridala najväčšia nemocnica na Slovensku – Univerzitná nemocnica v Bratislave. Nielen v nej, ale aj v ostatných univerzitných a fakultných nemocniciach plat sestier zvyšoval rezort podľa zákona z roku 2012. Priemerný plat v nich je okolo tisíc eur v hrubom.
Plat sa však nezvyšoval sestrám v župných, neziskových a súkromných nemocniciach, keďže zákon z roku 2012 stopol Ústavný súd. V týchto nemocniciach sa plat sestry pohybuje okolo 500 až 600 eur. Zákonom, ktorý prezident nepodpísal, by si však polepšili až o 200 eur. Preto tiež nepodávajú hromadné výpovede.

Beata
Balogová
