BRATISLAVA. Návrh Zásad sudcovskej etiky, ktorý je predložený na štvrtkové rokovanie Súdnej rady SR, by nemal byť schválený. Myslí si to organizácia VIA IURIS. Všetkým členom súdnej rady zaslali v pondelok stanovisko, ktoré obsahuje podrobné zhodnotenie najzávažnejších nedostatkov navrhovaného dokumentu.
Návrhu zásad, ktoré by mali nahradiť 14 rokov starý dokument, vyčítajú, že je „obsahovo nedostatočný a nešpecifický“. Z obsahového hľadiska neprináša takmer žiadnu pridanú hodnotu a dokonca obsahuje menší počet zásad ako platný Etický kódex sudcov, zdôrazňuje sa v stanovisku, ktoré VIA IURIS poskytla.
Dohliadať by mala Etická komisia
Podľa VIA IURIS má predložený dokument zlú štruktúru, chýba v ňom definovanie základných pojmov a princípov, ktoré by pomohli pri aplikácii. Mal by byť vo viacerých častiach dopracovaný.
Napríklad úprava nezávislosti sudcu, nestrannosti, slobody prejavu sudcu a publicity sú upravené stručnejšie, prípadne v rovnakej miere ako doterajšia úprava v Etickom kódexe sudcov na Slovensku a v zákone o sudcoch a prísediacich, upozorňujú v tlačovej správe.
Tiež si myslia, že na jednotný výklad sudcovskej etiky by mala dohliadať Etická komisia, tak, ako je to bežnou praxou v zahraničí.
Jednotný postup pri interpretácii a aplikácii etických zásad by malo podľa predloženého návrhu zabezpečovať vyše 60 subjektov (t.j. sudcovské rady všetkých súdov a sudcovské stavovské organizácie). Podľa VIA IURIS je dosiahnutie jednotného postupu pri interpretácii a aplikácii takýmto počtom subjektov nemožné.
Dôvera verejnosti kľúčová
Tému profesijnej etiky považuje VIA IURIS za veľmi významnú, jednak v kontexte disciplinárneho súdnictva, ale najmä v súvislosti s nízkou dôveryhodnosťou súdnictva. Ako vyplýva z medzinárodných odporúčaní a zásad sudcovskej etiky v zahraničí, ukotvenie princípov profesionálneho správania sudcov v kvalitnej úprave zásad profesijnej etiky posilňuje dôveru verejnosti.
V etických kódexoch v zahraničí býva dôvera verejnosti v súdnictvo uvádzaná ako jeden z najkľúčovejších dôvodov definovania požiadaviek na správanie sudcu.
Prijatie nových zásad sudcovskej etiky je preto závažný krok, ktorým by mohli členovia Súdnej rady SR vyslať verejnosti pozitívny signál, myslí si VIA IURIS.