BRATISLAVA. Vo Vysokých Tatrách naďalej pokračuje mierne lavínové nebezpečenstvo druhého stupňa päťdielnej medzinárodnej stupnice.
V polohách nad dvetisíc metrov nad morom ho spôsobila kombinácia slabého sneženia a veľmi silného vetra. Lavínové nebezpečenstvo sa týka najmä záverov dolín, úzkych žľabov a lokalít pod strmými skalnými stenami, kde sa miestami nachádza viac ako metrová vrstva snehu.
Na týchto miestach sa môžu nachádzať málo stabilné snehové vankúše a dosky, väčšie zaťaženie pokrývky môže uvoľniť lavínu.
„Na hrebeňoch a v sedlách sa miestami nachádzajú aj málo stabilné snehové preveje. Platí, že nebezpečné sú predovšetkým záveterné, teda južné, juhovýchodné a východné svahy,“ hovorí Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
V ostatných pohoriach na Slovensku od nadmorskej výšky 1300 metrov pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z medzinárodnej stupnice. Vplyvom inverzie a striedania kladných a záporných teplôt vzduchu sa vytvorila tvrdá, miestami až ľadová, nosná snehová pokrývka.
Na horách v bezpečí
V lavínovej karte sú zhrnuté zásady rozhodovania sa pri lavínovom ohrození podľa stratégie „Stop or Go“, ktorú zostavil rakúsky lavínový odborník a horský vodca Michael Larcher.