BRATISLAVA. Hoci premiér Robert Fico tvrdí, že nedôjde k žiadnemu umiestňovaniu irackých kresťanov do dedín, jeho stranícka dvojka a minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí opak. Stále predpokladá, že o ubytovanie utečencov sa postarajú dobrovoľníci.
„Máme záujem ich integrovať a dostanú sa do rodín v mestách a obciach, ktoré budú ochotné ich prijať. A to tak, aby to nijakým spôsobom nevyrušovalo našu spoločnosť,“ povedala Michaela Paulenová z ministerstva vnútra.
„Nič sa nekončí,“ potvrdil aj Peter Brenkus z organizácie Pokoj a dobro, ktorá bude ubytovanie asýrskych kresťanov zastrešovať.

Dobrovoľníkov Fico neodradil
Fakty
- Minulý týždeň v piatok k nám prišlo 25 kresťanských rodín z Iraku. Celkovo ide o 149 ľudí.
- V súčastnosti sú v karanténe až do Vianoc.
- Príprava na presun trvala dva a pol mesiaca.
- Na projekt premiestňovania utečencov z Iraku do Európyvyzbierali americkí aktivisti 12 miliónov dolárov.
- V tomto roku Slovensko zatiaľ dostalo 154 žiadostí o azyl. Azyl udelilo ôsmim ľuďom.
- V minulom roku zaregistrovali 331 žiadostí o azyl a udelili ho 14 ľuďom .
- Od svojho vzniku udelilo Slovensko azyl 653 ľuďom.
- Štátne občianstvo od roku 1993 dostalo na Slovensku 235 cudzincov.
Zdroj: Ministerstvo vnútra, Christian post
Z Iraku k nám v noci na piatok minulý týždeň prišlo 149 utečencov, ktorí majú byť ubytovaní v okolí Nitry, pričom časť týchto miest zabezpečia dobrovoľníci. Po tom, ako sa proti ich ubytovaniu postavili miestni starostovia aj občania, Fico vyhlásil, že tam nakoniec nepôjdu.
Liga za ľudské práva preto aj zrušila svoje plány organizovať v dedinách diskusie s občanmi, aby im vysvetlila problematiku utečencov.
Iniciatíva Kto pomôže má v oblasti Nitry dvoch dobrovoľníkov ochotných poskytnúť ubytovanie. Svoje rozhodnutie si nerozmysleli aj napriek postupu vlády, tvrdí Michaela Pobudová, koordinátorka dobrovoľníckeho projektu Kto pomôže.
Dodala, že potom, ako sa zdvihla vlna nevôle voči prijatiu Iračanov v okolí Nitry, dobrovoľníci boli ochotní osobne sa zapojiť do toho, aby sa verejná mienka v ich okolí na tému utečencov zmenila.
„Spoločne sme sa rozprávali o tom, ako by sme mohli v ich obciach zorganizovať podujatia alebo prednášky, ktoré by mohli aj ich spoluobčanom priblížiť situáciu utečencov vo svete, vysvetliť, že utečenec nie je hrozba, čo všetko má za sebou, než sa dostal na Slovensko, a z akého prostredia pochádza,“ povedala Pobudová.
Mesiace až roky
Proces integrácie trvá šesť mesiacov až dva roky. Jeho dĺžka závisí aj od toho, ako budú utečenci napredovať v zvládaní slovenského jazyka. Ministerstvo vnútra tvrdí, že má dostatok vlastných kapacít na integráciu týchto ľudí.
„Navyše aj ponuka od dobrovoľníkov prevyšuje dopyt v prípade tohto projektu,“ povedala Paulenová.
Utečenci sú podľa ministerstva v súčasnosti zdravotnej karanténe, ktorá sa skončí po Vianociach. V tábore v Humennom sa zatiaľ nevyskytli počas pobytu utečencov žiadne problémy.
„Atmosféra je dobrá, sú slušní, príjemní, vďační a tešia sa z každej maličkosti, ktorú im štát poskytne,“ povedala Paulenová.

Beata
Balogová
