BRATISLAVA. Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon ako krajský predseda Mosta-Híd v Banskobystrickom kraji vyzýva Mariana Kotlebu, aby odstúpil z postu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a ďalej neškodil občanom regiónu.
Neschopná osoba?
„Marian Kotleba svojím konaním dosiahol, že celý samosprávny kraj, a v rámci toho aj najmenej rozvinuté regióny Gemera a Novohradu, nebudú mať prístup k eurofondom na opravu ciest 2. a 3. triedy, sociálne zariadenia, stredné školy, ani na ďalšie rozvojové aktivity,“ vysvetlil pre agentúru SITA Simon.
Kotleba sa podľa neho predviedol ako osoba neschopná riadiť vyšší územný celok a pomáhať občanom. „Zotrvaním vo funkcii škodí občanom tohto regiónu,“ dodal Simon.
Poslanec za Most-Híd zároveň vyslovuje nesúhlas so zámerom vlády, aby kompetencie riadiaceho orgánu pre využívanie eurofondov prešli na mesto Banská Bystrica .
„Vo vedení mesta Banská Bystrica nie sú zastúpené ďalšie regióny. Fondy Európskej únie sú pre celý región a nielen pre samotné mesto,“ pripomína Simon.
Znevýhodnený kraj
Kotleba má dlhodobo výhrady k spôsobu, akým sa čerpajú eurofondy. Ešte vo februári tohto roka premiér Robert Fico konštatoval, že Banskobystrický samosprávny kraj môže prísť o kompetencie v oblasti eurofondov, pretože pre nečinnosť predsedu kraja Kotlebu z nich nečerpá zdroje.
Vinou Kotlebovej nečinnosti už Banskobystrický kraj podľa predsedu vlády prišiel o niekoľko miliónov eur z eurofondov, ktoré mohol použiť na opravu ciest či domovov sociálnych služieb.
Kraj sa tak podľa Fica stáva znevýhodneným v porovnaní s inými krajmi.
Uhrík: Simon chce upútať pozornosť
Podľa riaditeľa banskobystrického úradu Milana Uhríka chce Simon iba upútať pozornosť. "Neevidujeme, že by sa na Úrade BBSK niekedy (Simon) pýtal na aktuálny stav vecí, čiže predpokladáme, že vychádza len z medializovaných útržkov informácií a celkovo len na seba upútava pozornosť," uviedol v reakcii Uhrík.
Podľa neho organizácie v BBSK neprichádzajú o žiadnu možnosť čerpať eurofondy – práve naopak, kraj ich na to aktívne vyzýva. K špekuláciám o presune administrácie eurofondových projektov na mesto Banská Bystrica sa riaditeľ Úradu BBSK nechcel vyjadrovať.
"Je to skôr otázka na mesto," poznamenal. "Mať na úrade sprostredkovateľský orgán, ktorého zamestnanci majú poslúchať pokyny z ministerstva, ale zodpovednosť za ich prácu má preberať úrad VÚC, je pre nás jednoducho nelogické a neakceptovateľné. Najmä pokiaľ ide o byrokratickú administráciu eurofondov, ktoré sú známe obrovskou mierou korupcie a dohadzovania kšeftov. Na takýto systém riadenia nemôže dobrovoľne pristúpiť žiadny zodpovedný riaditeľ," dodal.