BRATISLAVA. Nemocnice, v ktorých podali sestry hromadné výpovede, vyvíjajú na ne psychický nátlak. Vo svojom vyhlásení to tvrdí Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.
Doteraz podalo hromadné výpovede 1386 sestier. Z nich však podľa ministerstva zdravotníctva 198 výpovede stiahlo.
Hromadnými výpoveďami chcú sestry zmeniť zákon o ich odmeňovaní. Hoci ho v pondelok parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska, hneď na druhý deň ho poslanci za vládny Smer opätovne schválili. Bude platiť od 1. januára 2016.
„Právnik komory sestier registruje prípady, keď si nadriadený pracovník cieľavedome vyberal sestry, ktoré sú slobodné matky, ktoré doslova vydieral tým, že ak ostanú bez práce, bez príjmu sa nepostarajú o svoje deti,“ píše vo vyhlásení šéfka komory Iveta Lazorová.
V jednom prípade podľa nej dokonca nadriadený kontaktoval priamo rodinných príslušníkov sestry, či o tom vedia, že ich mama podala výpoveď.
K podobnej situácii došlo aj v roku 2012, kedy v nemocnici v Žiari nad Hronom tri sestry podali výpovede na protest voči rozdeleniu ich úväzku na sestru a administratívnu pracovníčku.
„Tieto praktiky sú absolútne neprípustné a nemorálne a SK SaPA nedovolí, aby sa takéto praktiky ďalej praktizovali v slovenských nemocniciach,“ uzatvára Lazorová.
"Ide o výmysel komory, ministerstvo zdravotníctva má práve opačné informácie, kde predstavitelia komory ako aj odbory zastrašujú sestry, ak sa rozhodnú stiahnuť výpoveď," vraví šéfka komunikácie ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Beata
Balogová
