SME

Slovensko dobrovoľne utečencov z Turecka neprijme

V Bruseli sa začína posledný tohtoročný summit lídrov členských krajín Európskej únie.

Robert Fico.Robert Fico. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA/BRUSEL. Podľa premiéra Roberta Fica hlavnými témami tohtoročného posledného summitu bude migrácia, energetická únia a požiadavky Veľkej Británie o reforme Európskej únie.

Za šokujúci označil, že Európska únia začína iba teraz debatovať o ochrane schengenskej hranice. "Je úplne preukázateľné, že niektoré krajiny pri tom absolútne zlyhali," uviedol pred začiatkom dvojdňového summitu EÚ v Bruseli, na ktorom sa bude preberať aj problematika migrácie.

"V tomto okamihu nie sme schopní garantovať bezpečnosť schengenskej hranice, čo je neakceptovateľné," podčiarkol. Zároveň privítal, že sa na to začína klásť čoraz väčší dôraz. Na druhej strane považuje za obrovské zlyhanie, že sa EÚ do takéhoto stavu dostala.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Fico umiestňovanie irackých kresťanov do dedín nepripúšťa, Kaliňák tvrdí opak Čítajte 

Z Turecka neprijmeme dobrovoľne utečencov

Premiér tiež potvrdil, že Slovensko nebude medzi krajinami, ktoré dobrovoľne prijmú osoby s priznaným štatútom utečenca z Turecka.

Takéto odporúčanie členským krajinám únie vydala tento týždeň Európska komisia. Nenavrhla žiadne konkrétne počty. Osobám odkázaným na pomoc by sa malo umožniť, aby zostali na starom kontinente najmenej jeden rok, vyplýva z dokumentu EK.

Ako poznamenal Fico, každá krajina má nejaké možnosti. Dobrovoľnosť považuje za najlepší prístup. Poukázal na to, že Slovensko na takomto princípe spolupracuje s Rakúskom a prijalo 149 asýrskych kresťanov z Iraku.

"Ak sa niektoré členské štáty rozhodnú, že sú schopné na princípe dobrovoľnosti zobrať migrantov z Turecka, je to ich suverénne rozhodnutie. Slovensko medzi týmito krajinami nebude," avizoval.

SkryťVypnúť reklamu

S medzinárodnými silami nemáme problém

Podľa premiéra dôležitou migračnou témou budú hot-spoty a ochrana schengenskej hranice. Počas debaty o energetickej únii sa chce Fico pýtať, či Nord Stream II spĺňa požiadavky o energetickej únii a ako je v súlade s politikou voči Ukrajine. Pokiaľ ide o požiadavky britského premiéra Davida Camerona, Fico zdôraznil, že Slovensko bude súhlasiť s okruhmi tém, ktoré sa týkajú napríklad konkurencieschopnosti, ale nie so zmenami v základných zmluvách o fungovaní EÚ.

„Na jednej strane vítame, že sa dôraz kladie na ochranu vonkajších hraníc pred ďalšími prílevmi nelegálnych migrantov, na druhej strane považujem za obrovské zlyhanie, že sme sa do takéhoto stavu dostali,“ uviedol Fico na margo debaty o ochrane schengenského priestoru.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že Slovensko nemá problém s vytvorením Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, aj keď pripustil, že to môže vyvolať diskusiu na tému suverenity. „Je to nápad, ktorý spočíva v tom, že ak niektorá krajina nezvláda ochranu schengenskej hranice, tak by zasiahla Európska komisia a poslala by tam medzinárodné sily na stráženie hranice,“ objasnil premiér.

Podľa Fica je tiež neprijateľné, že z 11 plánovaných centier na identifikáciu a registrovanie migrantov, tzv. hot-spotov, fungujú zatiaľ len dva. Horšie je to podľa premiéra s kvótami, kde sa zo 160-tisíc migrantov podarilo premiestniť 185.

Zároveň bude podľa Fica zaujímavá diskusia o Sýrii, pretože ako uviedol, už aj Moskva a Washington sa zhodli, že prezident Sýrie Baššár „Asad nevadí, ale sú stále európske krajiny, ktoré tvrdia, že Asad vadí. Tak by sa mali chlapci dohodnúť, že čo platí“.

SkryťVypnúť reklamu

 

Fico je proti projektu Nord Stream II 

Pokiaľ ide o energetickú úniu, predseda vlády považuje za úspech, že „sme dostali túto tému na rokovanie európskej rady, pretože budeme klásť jednoduchú otázku - do akej miery je projekt Nord Stream II v súlade so zásadami energetickej únie a do akej miery je tento projekt v súlade s doterajšou politikou voči Ukrajine“.

Dodal, že na jednej strane všetci tvrdia, že Ukrajine treba pomáhať, na druhej strane je projekt Nord Stream II, ktorý by nášho východného suseda obral o dve miliardy eur na tranzitných poplatkoch.

„Bavíme sa o niečom, čo nie je v súlade ani s politikou, ani s princípmi energetickej únie,“ vyhlásil Fico s tým, že Slovensko bude principiálne proti tomuto projektu.

Citlivý moment v britských požiadavkách 

Fico na margo požiadaviek Veľkej Británie vyhlásil, že Slovensko chce, aby bola Veľká Británia súčasťou EÚ a Slovensko sa stotožňuje s väčšinou jeho návrhov na reformu Únie, napríklad pokiaľ ide o konkurencieschopnosť alebo suverenitu národných parlamentov.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to však jeden bod, veľmi citlivý, kde navrhuje Veľká Británia štvorročný odklad tzv. zamestnaneckých výhod iných ako občanov Veľkej Británie, ktorí vo Veľkej Británii pracujú. Toto považujeme za diskriminačné, porušujúce základnú zmluvu o fungovaní EÚ,“ poznamenal premiér s tým, že toto je červená línia, ktorú nesmieme prekročiť.

„Toto je taký najcitlivejší moment, keď majú byť vytvorené dve kategórie občanov a my to nemôžeme akceptovať. Preto ponúkneme Cameronovi, aby sme sa išli baviť, ako zabrániť zneužívaniu sociálnych dávok vo Veľkej Británii,“ skonštatoval Fico.

Ako priznal, britský premiér Cameron by sa mal zúčastniť aj na rokovaní V4 a zároveň očakáva, že počas summitu lídrov európskej dvadsaťosmičky bude mať dlhý prejav.

Na zasadnutie V4, ktoré sa koná pravidelne pred každým summitom, príde podľa Fica preto, „lebo si uvedomuje, že jeho požiadavka sa týka takých štátov ako Slovensko, Poľsko, Česko, z ktorých veľký počet ľudí pracuje vo Veľkej Británii. Urobili by sme z nich občanov Európskej únie druhej kategórie,“ zdôraznil premiér. Ako poznamenal, je pravdepodobné, že Britániu čaká referendum o zotrvaní v EÚ v roku 2016, ešte predtým, ako Slovensko preberie predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Utečenecká kríza vo svete

Súvisiace témy: Robert Fico, Európska únia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 358
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 938
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 437
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 343
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 048
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 928
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Futbalisti AC UNIZA.

Koniec AC UNIZA zamotá poradím v tabuľke.


Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu