BRATISLAVA. Pacienti v Národnom onkologickom ústave v Bratislave s vysokou pravdepodobnosťou nedostali lieky v koncentrácii, v akej mali. Vyhlásil to vo štvrtok expert SDKÚ na zdravotníctvo Valerián Potičný. Odvolal sa na informácie od občanov, ktoré prišli po prevalení kauzy krádeže onkologických liekov v ústave.
"Dávka chemoterapie sa odvíja od hmotnosti pacienta, na základe ktorej sa vypočíta dávka lieku. Málokedy je to tak, že ide na hmotnosť pacienta presne jedno balenie. Môže ísť polovica alebo aj jeden a pol balenia. Zvyšná polovica má byť zlikvidovaná, a to sa nestalo. Ak použili ten zvyšok pre ďalších pacientov, doplnili to fyziologickým roztokom? Doplnili to originálnym chemoterapeutikom? Doplnili to ďalším balením? Mohlo to tak byť, ale nemuselo," pripustil Potičný.
Ďalej sa pýtal, či pacienti dostali dávku, ktorú potrebovali. Ako tvrdí, ak pacient nedostane svoju koncentráciu lieku, nádor v tele to neovplyvní, ale všetky negatívne sprievodné javy sú prítomné.

Vyzval na okamžité vyšetrenie
Podľa Potičného je to situácia, kedy je priamo ohrozené zdravie a život pacientov, lebo sa kradnú onkologické lieky a ohrozuje sa tak liečba pacientov. "Dialo sa to v špičkovej nemocnici. Čo sa deje potom v ostatných zariadeniach? Je to rozklad zdravotníctva a úpadok morálky najhrubšieho zrna," dodal.
Predseda SDKÚ Pavol Frešo vyzval ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru), aby okamžite nariadil vyšetrenie všetkých dotknutých pacientov.
"Aby sa odhalilo, či im neboli podávané pančované cytostatiká a aby sme vylúčili u všetkých, ktorí mohli len teoreticky byť obeťami, aby sme vylúčili dopady na ich zdravie. Toto neznesie odklad, tu nie je priestor a utajené vyšetrovanie. Treba týchto pacientov pozvať do NOÚ a vyšetriť, aby sme predišli škodám," odkázal.
V jednej z firiem je spoločníkom riaditeľ
Barbora Oráčová zo Združenia žien SDKÚ poukázala na firmu ONCO - Consult, s.r.o., kde sú spoločníkmi riaditeľ ústavu Jozef Dolinský a spoločnosť FEZOJ ADVISORS Ltd. sídliaca na Cypre.
"FEZOJ môže znamenať aj Jozef odzadu. Táto firma sídli na Letnej 5, teda v bytovom dome, kde býva pán Dolinský. Preto by som sa chcela opýtať, na čo je pánovi Dolinskému firma, ktorá má vo svojom predmete činnosti kúpu tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, baliace činnosti, manipuláciu s tovarom či skladovanie. Toto je vec, ktorá by nielen mňa zaujímala," uzavrela Oráčová.
Obvinili deväť ľudí
Pre krádeže liekov v ústave obvinili podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) celkovo deväť osôb. Šiesti z nich boli zamestnancami nemocnice. "Prebieha vyšetrovanie, je to na začiatku," skonštatoval minister v stredu 16. decembra s tým, že ďalšie informácie by ho mohli zmariť.
Minister zdravotníctva Čislák nechcel špekulovať, či prípad súvisí s vývozom liekov zo Slovenska do zahraničia, kde je ich cena vyššia. "Ja by som si počkal na závery vyšetrovania a na základe toho by sme aj do budúcna urobili určité opatrenia, ktoré by aj tieto veci sprísnili," skonštatoval.
Šiestich obvinených zamestnancov už prepustili z ústavu, informoval jeho riaditeľ Jozef Dolinský. Medzi ďalšími obvinenými sú podľa denníka Nový Čas aj pracovníci farmafiriem. Zdroj denníka tvrdí, že polícia zadržala jedného z pracovníkov nemocnice, ako dáva lieky žene z farmapriemyslu. Tá mala za ne zaplatiť 13-tisíc eur.
Na podozrivú manipuláciu s liekmi na oddelení, kde sa pripravujú onkolieky pred ich podaním pacientom, upozornili riaditeľa ústavu koncom októbra zamestnanci. Ten sa obrátil na políciu, ktorá začala trestné stíhanie pre krádež. Podľa Dolinského k ohrozeniu pacientov nedošlo.
Avizujú kontroly
Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje kontroly v onkologických i špecializovaných ústavoch pariacich pod rezort. Mali by sa začať ešte do konca roka. Zameria sa v nich na to, ako zamestnanci narábajú s liekmi a liečivami.
Uviedol to hovorca ministerstva Peter Bubla.
Dolinský: ONCO - Consult nenakupuje, nepredáva ani nedistribuuje lieky
Firma ONCO - Consult, s.r.o., nemá v predmete činnosti veľkodistribúciu, nákup ani predaj liekov. Uviedol to riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave Jozef Dolinský, ktorého vo štvrtok opozičná SDKÚ vyzvala, aby vysvetlil, na čo je mu firma, ktorá má vo svojom predmete činnosti kúpu tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi.
"Tieto fakty sa dajú striktne overiť v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv i na ministerstve zdravotníctva, ktoré vydáva povolenia na veľkodistribúciu," uviedol v písomnom stanovisku. Spomínaná spoločnosť podľa neho nikdy nebola a nie je v žiadnom obchodnom vzťahu s ústavom. Jej účtovné závierky sú podľa Dolinského verejne dostupné. Z nich sa dá vyčítať, že spoločnosť má nízky obrat a vykazuje stratu.
Riaditeľ ústavu vysvetlil, že dlhé roky vykonáva vedeckú, konzultačnú a prednáškovú činnosť, eseročku si preto založil z dôvodu legalizácie tejto činnosti. "Aby som mohol legálne vykonávať a zdaňovať svoju odbornú a konzultačnú činnosť," uviedol. Ide podľa neho o štandardný model. Konštatoval, že niektorí lekári majú živnosti, iní zase právnické subjekty.
Po nástupe na stoličku riaditeľa ústavu sa Dolinský vzdal funkcie konateľa firmy, v zmysle zákona však zostal vlastníkom. "Z nedostatku času som utlmil svoju prednáškovú a konzultačnú činnosť. Bol som oslovený advokátskou kanceláriou, ktorá v mene svojho klienta prejavila záujem o vstup do spoločnosti, v dôsledku čoho som sa stal menšinovým spoločníkom spoločnosti s obchodným podielom nepresahujúcim štyri percentá," dodal.
Dolinského mrzí, že krádež cytostatík v ústave zneužívajú niektorí politici na predvolebnú kampaň. Podľa neho šíria nepotvrdené dohady. "Pokiaľ budú neoprávnené obvinenia pokračovať, zvážim právne kroky na ochranu svojho mena," uviedol. Výzvu na jeho odstúpenie považuje za scestnú. Podotkol, že na krádež liekov v ústave upozornil on sám.