BRATISLAVA. Lavínové nebezpečenstvo v slovenských horách kleslo na prvý stupeň medzinárodnej päťbodovej stupnice a nebezpečenstvo je už len mierne. Pod vplyvom inverzie a striedania plusových a mínusových teplôt sa však vytvorila tvrdá, miestami až ľadová nosná snehová pokrývka.
Slabé sneženie a silný vietor zároveň na záveterných svahoch vytvorili nestabilné snehové dosky. „Nie sú dostatočne zviazané s tvrdým ľadovým podkladom a môžu sa pri zaťažení uvoľniť,“ hovorí Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.
Miestami je aj viac ako meter snehu, a preto sa tu tiež môžu nachádzať málo stabilné snehové vankúše a dosky. Uvoľnenie lavíny je na týchto miestach možné najmä pri väčšom zaťažení snehovej pokrývky. „Na hrebeňoch a v sedlách sa miestami nachádzajú aj málo stabilné snehové preveje,“ dopĺňa Lizuch.
Na horách v bezpečí
Stop or Go. Lavínová karta
- Kartou sa overujú snehové a lavínové podmienky v horách. Ak je odpoveď na ktorúkoľvek z nasledujúcich otázok ÁNO, podmienky nie sú vhodné na túru.
- Je nový sneh? Napadlo ho viac ako 30 centimetrov?
- Je sneh previaty vetrom?
- Padajú v okolitom teréne lavíny?
- Sú viditeľné čerstvo spadnuté lavínové nánosy?
- Je sneh zmäknutý či prevlhnutý?
- Je po zaťažení snehu počuť hlboké a tlmené zvuky?
- Vznikajú pri vstupe na snehový povrch trhliny?
Pred odchodom do horského terénu by si mal návštevník skontrolovať aktuálne lavínové nebezpečenstvo a snehové podmienky.
Riziko možno v horách znížiť aj rešpektovaním odporúčaní lavínovej karty. V nej sú zhrnuté zásady rozhodovania sa pri lavínovom ohrození podľa stratégie „Stop or Go“, ktorú zostavil rakúsky lavínový odborník a horský vodca Michael Larcher.
Keďže návštevníci hôr sú v prípade zásahu povinní horskej službe zaplatiť všetky náklady spojené so záchranou či pátraním (výnimkou je zásah vrtuľníkom), pred odchodom do terénu je vhodné sa poistiť.
Jednou z možností je poistenie sa prostredníctvom sms správy. Cena jednodňového poistenia začína na 35 centoch, ročné poistenie sa pohybuje okolo 10 eur.
Uzávera chodníkov
Vo Vysokých Tatrách v tomto ročnom období za začína stmievať už od 15.30 a chodníky sú miestami pokryté ľadom.
Od 1. novembra do 15. júna trvá zimná uzávera turistických chodníkov. Týka sa približne 230 kilometrov značkovaných trás. Pre zvyšnú časť používajú Štátne lesy TANAP zimné značenie. Počas uzávery je stále možné navštíviť všetky tatranské chaty okrem Chaty pod Rysmi.
Na vysokohorské turistické chodníky môžu v čase sezónnej uzávery vstúpiť iba skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. „Skialpinizmu sa možno venovať od 21. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo,“ povedala hovorkyňa Štátnych lesov TANAP Lenka Burdová.

Beata
Balogová
