BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Viliam Čislák zo Smeru, má voľné ruky pri zamedzení vývozu očkovacích vakcín do zahraničia a nie je pravda, že by muselo s prijatím opatrení čakať na rozhodnutie Európskej komisie.
Tvrdí to Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku v reakcii na odpoveď ministerstva pre denník SME, že so zavedením opatrení na obmedzenie reexportu vakcín musí čakať na Komisiu.
„Ministerstvo zdravotníctva čaká na závery Európskej komisie, až po doručení záverov je možné pristúpiť k odbornej diskusii,“ povedal na začiatku decembra jeho hovorca Peter Bubla.
„Nemožno súhlasiť s názorom, že členský štát nemá žiadne možnosti zabezpečiť dostatočné množstvo liekov a vakcín,“ uviedol v stredu (16.12.) Andrej Králik, šéf tlačového odboru zastúpenia Komisie. Každý členský štát Únie podľa neho môže prijať primerané opatrenia vrátane obmedzenia exportu či reexportu, ak je ohrozené zásobovanie či hrozí nedostatok liekov.
Platí to podľa Králika aj pre situácie, keď nedostatok liekov či vakcín spôsobili paralelné dovozy, ktoré využívajú cenové rozdiely medzi členskými krajinami, čo je situácia Slovenska.
Napríklad Grécko tento rok zakázalo pre nedostatok vývoz 25 liekov do zahraničia.

Nedostatok vakcín
Nedostatok vakcín, najmä pre deti do jeden a pol roka, je na Slovensku od jari. Môže za to jednak nedostatok vakcín v celej Európe, ako aj ich reexport zo Slovenska. Aby sa mu zabránilo, navrhuje Slovenská lekárnická komora niekoľko opatrení.
Komora navrhuje, aby firmám, ktoré vyvážajú lieky, nestačilo vývoz len ohlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv, ale museli by žiadať o povolenie. Lekárne by tiež mali mať zakázané spätne dodávať lieky distribútorom. Mali by sa povinne zverejňovať skladové zásoby distribútorov liekov a tí by museli dodať liek lekárni, ak ho majú na sklade.
Po článkoch v SME o nedostatku vakcín napísala o tom premiérovi Robertovi Ficovi zo Smeru aj Asociácia súkromných lekárov. Na otvorený list jej podľa hovorkyne Lujzy Hanovej neodpovedal.
