BRATISLAVA. Slovenské médiá často prepájajú súčasnú utečeneckú tému s témou rómskou. Povedala to dnes na medzinárodnom sympóziu venovanom zobrazovaniu menšín v médiách mediálna analytička Gabriela Mezeiová.
Práve Mezeiová sa venovala aj v spolupráci s organizáciou Romano Kher - Rómsky dom výskumu s názvom Obraz rómskej menšiny v médiách na Slovensku, ktorý ukázal, ako novinári zobrazujú rómsku menšinu vo svojich príspevkoch.
"Množstvo článkov, ktoré sme analyzovali, sa venovali aj utečeneckej téme, čiže akoby táto téma nahrala novinárom a prepájali ju s rómskou témou," vysvetlila s tým, že často článok o utečencoch spomínal i Rómov alebo naopak.
Stereotypy a predsudky
Novinári tak podľa nej neraz zovšeobecňujú situácie, využívajú stereotypné vyjadrenia a často možno vidieť i predsudky voči menšinám. Ako pokračovala, problémom je i to, že viacerí Rómovia nemajú prístup k médiám alebo je len obmedzený.
Takisto neexistuje relevantná politická strana, ktorá by zastávala ich potreby či požiadavky na úrovni štátu, poznamenala Mezeiová.
"Väčšina relácií menšín alebo relácií pre menšiny sa vysiela v neatraktívnych časoch, pričom práve tieto mediálne výstupy by mohli prispieť k pozitívnemu obrazu či jeho šíreniu o integrovaných Rómoch či prisťahovalcoch," povedala na podujatí.
Výskum venovaný zobrazovaniu menšín v slovenských médiách podporil úrad vlády v dotačnom programe Kultúra národnostných menšín na rok 2015. Jeho konečné výsledky autori očakávajú do konca roka, pričom ich súčasťou bude i vyhodnotenie či konkrétne príklady mediálnych výstupov.
Analyzovali výstupy médií
"Chceli sme zistiť, či médiá aktívne prispievajú k spolužitiu menšín a väčšinovej spoločnosti na Slovensku," vysvetlila Gabriela Mezeiová.
Články autori vyberali na základe viacerých kľúčových slov ako napríklad cigán, cigánka, Róm. Články sledovali v médiách, napríklad v SME, Denníku N, Hospodárskych novinách, Plus Jeden deň, Novom Čase, ale aj v Slovenskom rozhlase či Markíze, televízii JOJ či portáli Aktuality.sk.
"Zisťovali sme tému článku, či v ňom dostal priestor na vyjadrenie aj Róm, či bolo uvedené celé jeho meno, aký spôsob jeho života príspevok zobrazuje, či výstup podnecuje nenávisť a diskrimináciu na základe etnicity, či obsahuje predsudky a
stereotypy aj či charakterizoval Rómov negatívne a zovšeobecňoval to na celú rómsku menšinu," vysvetlila jedna z autoriek výskumu Gabriela Mezeiová s tým, že spracovali 309 príspevkov v médiách.
Najviac príspevkov o Rómoch publikoval denník SME a Slovenský rozhlas, priblížila ďalšia z autoriek Zuzana Benčúriková.
Hovorí splnomocnenec
Vo výstupoch boli najmenej zastúpení integrovaní Rómovia, ale aj tí segregovaní. Prieskum tiež ukázal, že novinári priestor na vyjadrenie Rómom dávajú, väčšinou ho uvádzajú pod celým menom.
"Avšak priestor na vyjadrenie Rómov najčastejšie dostáva splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák," poznamenala.
Články väčšinou nenávisť nepodnecujú a novinári pristupujú k respondentom citlivo. Stereotypy neobsahovalo 240 analyzovaných článkov.
Autori výskumu upozornili na dnešnom podujatí i na tzv. Desatoro novinára, ktorý píše o rómskej národnostnej menšine. Ide o nezdôrazňovanie rómskej etnicity v prípadoch, keď to nie je potrebné, respondenta uvádzame pod celým menom a priezviskom bez rozdielu etnicity.
Málo sa píše o integrovaných Rómoch
"Rómku často médiá uvádzajú len ako obyvateľku osady," poznamenala Zuzana Benčúriková. Priestor treba dať obom stranám aj v prípade, že ide o Rómov. Do Desatora novinára patrí i neoslovovanie ako zástupcu rómskej menšiny len rómskeho splnomocnenca Petra Polláka, ale aj iných odborníkov na túto tému.
Treba venovať citlivý prístup k mediálne nevyškoleným osobám pri kladení otázok, nesmerovať pozornosť len na obyvateľov osád a segregovaných častí, ale aj na integrovaných Rómov a pri písaní nezovšeobecňovať celú rómsku menšinu.
"Novinár by nemal podnecovať stereotypy a predsudky voči Rómom tým, že ich vytvára, nemal by používať urážlivé označenia tejto menšiny či titulok, ktorý predáva len na základe rómskej témy," dodala na záver.
Vzorový príklad stereotypného prístupu k Rómom je možné nájsť v článku v časopise Plus 7 dní z 15. októbra 2015 pod názvom Nech idú domov! s podtitulom Rómovia utečencov na Slovensku nechcú. Autor kládol otázky obyvateľom osady Strelníky neďaleko Letanoviec na citlivú tému utečencov. Vieme, aká je nálada v spoločnosti a vieme, ako negatívne sa väčšina ľudí stavia k téme utečencov, tak prečo nepoužiť nato Rómov, nech vyslovia oni tento názor? Z mnohých názorov respondentov je jasné, že sa o uvedenú tému nezaujímajú a že ich vedomosti o utečencoch sú povrchné. Väčšina z opýtaných Rómov sa so živým Arabom nerozprávala, napriek tomu, že niektorí žili v Anglicku. Autorovi takáto povrchnosť neprekáža.
Agnes Horváthová, Romano Kher