SME

Vysoké školy už vedia, koľko peňazí dostanú na budúci rok

Minister školstva Juraj Draxler podpísal rozpis dotácie vysokých škôl na rok 2016.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Vysoké školy už vedia, s akými finančnými prostriedkami od štátu môžu na budúci rok počítať. Minister školstva Juraj Draxler podpísal rozpis dotácie vysokých škôl na rok 2016. Ministerstvo zároveň poslalo dotačné zmluvy vysokým školám. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor rezortu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do vysokých škôl pôjde v roku 2016 finančná čiastka vo výške 451.235.920 eur, z ktorých bude 247.169.936 eur v podobe dotácie na uskutočňovanie akreditovaných študijných programov, 149.025.389 eur vo forme dotácie na výskumnú, vývojovú alebo umeleckú činnosť a na sociálnu podporu študentov je vyčlenených 53.540.595 eur. Okrem toho ministerstvo pokračuje vo financovaní Národného štipendijného programu. Taktiež v podpore akademickej siete SANET, činnosti Akreditačnej komisie a reprezentácií vysokých škôl.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2016 budú mať vysoké školy k dispozícii aj väčší objem peňazí cez grantový systém. "Suma peňazí, ktorou má budúci rok disponovať Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) je zatiaľ navýšená o tri milióny. Z vnútorných zdrojov sme ju schopní navýšiť aj ďalej, pravdepodobne až o deväť miliónov eur," uviedol Draxler.

Dotácia na budúci rok silnejšie ako po minulé roky zohľadní kvalitu vysokých škôl. Takmer polovica zo sumy, ktorú vysoké školy dostávajú na výskum, sa rozdelí podľa hodnotenia, ktoré vysoké školy získali v komplexnej akreditácii.

O vyjadrenie k metodike rozpisu dotácie vysokých škôl boli požiadané aj orgány reprezentácie vysokých škôl, ktoré mali možnosť tak urobiť do 6. decembra. "Mrzí ma, že celý proces zdržiavala Študentská rada vysokých škôl, ktorá s nami na rozdiel od Rady vysokých škôl a Slovenskej rektorskej konferencie v podstate odmietala komunikovať," povedal minister. Ako dodal, je rád, že aj napriek tomu dostali vysoké školy dotačné zmluvy včas.

SkryťVypnúť reklamu

Rada vysokých škôl (RVŠ), Študentská rada vysokých škôl, ale aj Slovenská rektorská konferencia kritizovali najmä nedostatočné financovanie vysokého školstva. RVŠ v stanovisku zo začiatku decembra dokonca uviedla, že objem finančných prostriedkov pre vysoké školy je nedostatočný a nevytvára podmienky na rozvoj vysokých škôl, necháva ich na úrovni prežívania, čo ohrozuje konkurencieschopnosť a už blízku budúcnosť Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 11 505
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 390
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 973
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 427
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 119
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 567
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 454
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Košickí hokejisti

Desiaty titul pre Košice je na spadnutie.


SITA
Na snímke sektor fanúšikov Slovana v 5.kole nadstavbovej časti Niké ligy skupiny o titul ŠK Slovan Bratislava - FC DAC 1904.

Disciplinárna komisia potrestala aj Trnavu a Dunajskú Stredu.


zľava Daniel Kurovský (Česko), Adam Žiak (Slovensko) a slovenský brankár Adam Húska počas prípravného zápasu Česko - Slovensko

Pozrite si, kto vysiela druhý vzájomný prípravný zápas pred MS v hokeji 2025: Česko - Slovensko.


Slovenský futbalista Leo Sauer vo farbách holandského NAC Breda.

Toľko gólov nedal žiadny Slovák pod dvadsať.


SkryťZatvoriť reklamu