Predvianočné stresy z nákupu darčekov, upratovania či pečenia len prekrývajú skutočný strach z nefunkčných vzťahov, hovorí psychoterapeutka Erika Mlejnková.
Platí aj v dnešnej rýchlej dobe, že vianočné sviatky sú symbolom pokoja a radosti?
„Platí, lebo symbolom Vianoc je stále pokoj a radosť. Druhá vec je, či sme schopní to aj realizovať. V dnešnej dobe napĺňame symboliku sviatkov len veľmi ťažko.“
Prečo je stres taký vypuklý práve na Vianoce?
„Je to náš najvýznamnejší sviatok a, navyše, sa spája s darčekmi, čo je nápor aj na financie. Vianoce kladú veľké nároky, aby všetko bolo dokonalé a zároveň sa očakáva, že ich prežijeme harmonicky a v pohode, čo si protirečí. Gro stresu však spočíva v tom, že asociuje rodinné šťastie, čím útočí na naše vzťahy, ktoré často pociťujeme ako neuspokojivé. “
Napriek tomu je pre mnoho ľudí dokonalosť synonymom spokojnosti.
„Psychoanalýza má jasný pohľad na to, že akákoľvek životná spokojnosť závisí od vzťahov. Väčšinu roka potláčame vzťahové problémy, nadmerne chodíme do práce, na krúžky po deti, ale cez sviatky sa odrazu všetko zastaví a čelíme dňom, ktoré musíme stráviť s rodinou.“
Stres z nákupu darčekov či upratovania je neuvedomením si skutočného problému?
„Áno, je to len zástupný problém. Obavu zo vzťahov a prázdnoty, ktorej budeme čeliť, prekrývame nakupovaním darčekov či snahou mať dokonale upratané, čo nám síce prináša ďalší stres, ale veríme, že vďaka tomu si zabezpečíme vianočnú pohodu.“
Čím viac darčekov a vyblýskanejšie okná, tým väčší strach z nefungujúcich vzťahov?
„Možno ani nie strach, ale skôr väčšie nároky na dokonalosť, na vlastný výkon. Ľudia veria, že čím budú výkonnejší, tým viac si zaslúžia lepšie vzťahy. Ženy aj kedysi verili, že ak bude doma upratané a manželovi pripravia teplú večeru, dostane sa im porozumenie, nejaký pozitívny ohlas. Podobne fungujeme aj dnes, veríme, že pohodu si akoby musíme zaslúžiť.“
Prispieva k vysokým nárokom aj predvianočná reklama?
„Určite. Reklamy sa nám snažia poskytnúť návod na to, ako mať krásne sviatky a byť v pohode. Problémom je, že návod je zasa len náplasťou na to, čo nás skutočne trápi. Málokto sa úprimne desí, že pripáli rybu. Bojíme sa najmä toho, ako prežiť voľné dni s blízkymi v takej pohode, v akej nám to ukazuje reklama. Ide o podobný stres ako na dovolenke, kde má rodina stráviť nejaký čas spolu a, navyše, sa vnútorne tlačí do toho, že si na nej musí oddýchnuť, lebo to predsa má byť účelom dovolenky.“
Niektoré rodiny zažívajú stresujúce sviatky každoročne. Opakovaná skúsenosť im nenapovie, že niečo nie je v poriadku, a vydarený šalát to nenapraví?