BRATISLAVA. Dvadsať rokov po únose Michala Kováča juniora súd opäť rozhoduje, či bývalý prezident mal právo označiť Ivana Lexu za hlavného aktéra kauzy. Lexa už raz na súde uspel. Na základe mimoriadneho dovolania exprezidenta Kováča však Najvyšší súd právoplatný verdikt zrušil a nariadil okresnému súdu kauzu opäť otvoriť.
Fakty
Kauza únos
- Kováča mladšieho uniesli maskovaní muži 31. 8. 1995,
- zmlátili ho, opili a nechali v aute pred políciou v rakúskom Hainburgu,
- podozrivá bola od začiatku Lexova tajná služba,
- Mečiarove amnestie zabránili potrestaniu vinníkov,
- v apríli 1996 zomrel pri výbuchu auta Róbert Remiáš,
- bol spojkou korunného svedka Fegyveresa.
Lexa sa na súde dožaduje, aby sa mu Kováč písomne ospravedlnil. Hoci Najvyšší súd pôvodný verdikt v prospech Lexu zrušil ešte v decembri 2013, Okresný súd Bratislava I zatiaľ nové rozhodnutie nevydal.
Prípad opätovne otvoril vlani v septembri. Odvtedy boli štyri pojednávania. „Termín ďalšieho pojednávania je vytýčený na január 2016,“ konštatoval hovorca okresného súdu Pavol Adamčiak.
Želanie Michalovi
Kým Lexa sa v súčasnosti prezentuje ako úspešný podnikateľ, 85-ročný Kováč starší je v zlom zdravotnom stave.
Na septembrovú oslavu narodenín mu prišiel zablahoželať jeho nástupca Rudolf Schuster, súčasný prezident Andrej Kiska a jeho predchodca vo funkcii Ivan Gašparovič, ktorý počas temnej éry Mečiara stál verne pri jeho boku.
Gašparovič sa na oslave vyjadril, že Kováč bol prezidentom vo veľmi ťažkom období, keď medzi sebou bojovali aj členovia vlastných strán.
„Ale prežili sme a zvládli jednak ekonomické aj medzinárodné ťažkosti a Michal sa na tom určite podieľal. Dnes mu želám zdravie, to je to, čo každý z nás potrebuje najviac,“ povedal Gašparovič podľa TASR.

V spore Lexu s Kováčom okresný súd prvý raz rozhodol v júni 2011. Kauzu riešil sudca Branislav Král. Kováčovi prikázal, aby do troch dní poslal Lexovi doporučený list v znení: Vážený pán Ing. Lexa, ospravedlňujem sa Vám za výroky, ktoré som predniesol v postavení prezidenta Slovenskej republiky v októbri 1995 v rozhovore pre denník Právo a dňa 15. 2. 1996 na tlačovej besede v Bratislave, z ktorých citovali mnohé médiá a v ktorých som Vašu osobu urážal a kriminalizoval bezdôvodne, čo je mi ľúto. Ospravedlňujem sa Vám týmto listom za výroky, ktorými som urážal a kriminalizoval Vašu osobu.“