BRATISLAVA. Ministerstvo školstva počas zimy predstaví sériu koncepčných dokumentov, ktoré majú byť alternatívou za Správu o stave školstva. Koncepčné dokumenty pritom nebudú mať podobu jedného veľkého dokumentu.
Ako povedal minister školstva Juraj Draxler, tematicky orientované dokumenty z dielne Inštitútu vzdelávacej politiky budú na rozdiel od Správy o stave školstva, ktorá sa pozerala do minulosti, zamerané na budúcnosť. Budú obsahovať kroky na riešenie financovania školstva, kontinuálneho vzdelávania či učebnicovej politiky.
Draxler zároveň dodáva, že v koncepčných dokumentoch nebude záväzok, ktorý by sa týkal zvyšovania peňazí v kapitole rozpočtu pre školstvo. Záväzok bude namiesto toho v programovom vyhlásení vlády.
"Dnes každý hovorí, že kontinuálne vzdelávanie je zle nastavené. Koncepčný dokument napríklad ukáže, akú by malo mať kontinuálne vzdelávanie štruktúru, ako by mali byť zadefinované jednotlivé kategórie kontinuálneho vzdelávania, aká by mala byť periodicita, v ktorej učitelia majú chodiť na kurzy kontinuálneho vzdelávania, a či má, alebo nemá byť naviazané na platový systém," dodáva Draxler.
Minister zároveň dodáva, že koncepčné dokumenty pravdepodobne neošetria úplne všetky aspekty v definitívnej podobe.
"Ak sa pozrieme napríklad na model financovania škôl, vieme, že je veľmi nízka miera zhody na tom, či vôbec treba opustiť model normatívneho financovania. Od tých, ktorí hovoria, že áno, navyše nezaznievajú alternatívy. Pri takejto otázke koncepčný dokument musí zadefinovať, ako tie alternatívy môžu vyzerať. Je to dôležité, aby sme sa mali vôbec o čom zmysluplne rozprávať," dodal Draxler, podľa ktorého existuje zhoda na problémoch v školstve, existuje však málo predstáv o ich riešení. S alternatívami pritom bude prichádzať práve ministerstvo školstva v koncepčných dokumentoch.
Správa o stave školstva a systémových krokoch na jeho rozvoj je dlho diskutovanou témou. NR SR zaviazala vládu vypracovať a predložiť ju do konca marca 2013. Správu, ktorá mala dať školstvu víziu a koncepciu, však vláda stále neschválila.