Poslanci schválili protiteroristický balík, prelomili Kiskovo veto

Protiteroristický balík zákonov schválili v pôvodnom znení.

Smer prehlasuje aj prezidenta Andreja Kisku (v popredí).(Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Nerovnováhu medzi ochranou štátu a ľudskými právami vyčítal prezident Andrej Kiska balíku protiteroristických opatrení, ktoré schválil Smer. Bezpečnosť Slovenska podľa prezidenta nie je výrazne ohrozená, ako sa snaží presviedčať vládna strana.

Poslanci o návrhu opäť rokovali potom, čo im Kiska schválený zákon vrátil. V čase uzávierky SME nebolo jasné, či Smer zákon nanovo schválil s Kiskovými pripomienkami, alebo bez nich.

„Vrátením zákona prezident ukázal, ako vníma postup vládnej strany,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov.

 

Porušovanie slobôd

Zákon podľa Kisku porušuje princíp primeranosti. Povedal, že bezpečnostné ohrozenie Slovenska je podľa dostupných informácií na najnižšej možnej úrovni, a preto netreba prijímať balík v zrýchlenom konaní. Tiež posudzoval, či zákon dodržuje rovnováhu medzi ochranou bezpečnosti štátu a ľudskými právami.

„Sloboda a ochrana súkromia jednotlivca by mala byť narušená len do tej miery, pokiaľ je to nevyhnutné na zachovanie bezpečnosti štátu,“ povedal. Zákon podľa neho túto rovnováhu „neprípustne narušuje“. Problematické sú podľa neho najmä väčšie právomoci pre tajné služby. 

Úlohou prezidenta je podľa Mesežnikova zabrániť riziku porušovania ľudských práv. „A to by bolo asi väčšie než riziko ohrozenia bezpečnosti Slovenska,“ povedal. 

Vrátil viac zákonov

Prezident nepodpísal ani novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje platy zdravotným sestrám, ale nemá jasné financovanie.

Parlament musí opraviť aj novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá prekazila spotrebiteľské úvery.

Dianie v parlamente sme sledovali online:

17:37 Poslanci väčšinou 79 poslancov po opätovnom rokovaní schválili prezidentom vrátenú novelu trestného zákona. Predseda parlamentu Peter Pellegrini následne schôdzu ukončil.

17:36 Poslanci vládneho Smeru postupne odmietli všetky prezidentove pripomienky v druhom čítaní a prešli do tretieho čítania.

17:32 V parlamente začalo hlasovanie o jednotlivých pripomienkach prezidenta k protiteroristickému balíčku.

17:24 Predseda parlamentu Peter Pellegrini ukončil rozpravu a vyhlásil krátku technickú prestávku. Rokovanie má pokračovať o 17:30 hlasovaním.

17:00 Posledný do rozpravy prihlásený poslanec je v diskusii k prezidentom vrátenému prititeroristickému balíčku je Alojz Hlina. Svoje vystúpenie práve začal a opäť v parlamente rozpráva príbeh vodiča s kantajnerom zabaleným do alobalu. "Dajte veľký pozor čo sa robí s touto krajinou. Urobili ste obludný systém," dodal Hlina.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Hlina privezie kontajner s alobalom Ficovi pred dom

16:57 "Tomu, čo ste dnes vyviedli si možno uvedomíte, keď vás dnešné hlasovanie dobehne," povedal v parlamente Ján Mičovský z Oľano.

16:41 "Poslanci Smeru nechcú počúvať, že sa im to môže vrátiť ako bumerang. Nielen im, ale aj ich rodinám. Dávame tajným službám moc, ktorú nepotrebujú," povedal nezávislý poslanec Miroslav Kadúc.

16:28 "Nikde sme nenašli na doméne .sk propagáciu terorizmu. To, čo si tu dávajú, znamená, že chcú kontrolovať internet, možno politických oponentov. Načo je komu dobré sledovať, že kde sa zgrupujú tábory toho-ktorého politického subjektu," hovorí Jozef Viskupič z Oľano.

Ľudia sa podľa neho môžu obávať, že sloboda internetu dostáva vážnu ranu. "Zavádzame tu emigrantov vo virtuálnom priestore," povedal Viskupič.

"Chcem vyjadriť protest, že ničíme slobodu internetu. Nijak terorizmu nepredídeme, nijak ho nezastavíme a nijak nezvýšime bezpečnosť obyvateľov, naopak," povedal Viskupič.

16:23 Zarážajúce sú vyjadrenie premiéra, ak sa dopredu vyjadruje, že jeho poslanci prelomia veto prezidenta, hovorí poslanec za Oľano Igor Hraško. Jeho vystúpenie nasledovalo po vystúpení Martina Poliačika (SaS).

16:20 Protiteroristickú agendu podľa poslanca za Smer Antona Martvoňa menili len pred nedávnom v Nemecku a Kanade. "Ak ide o bezpečnosť, myslím, že každý občan radšej tú tašku ukáže," hovorí Martvoň.

15:58 "Prečo Francúzi neprijímajú takýto protiteroristický balíček v skrátenom legislatívnom konaní," pýta sa vo svojom vystúpení poslanec Pavol Abrhan za KDH.

15:51 "Slová diktatúra, policajný štát? Bolo to v čase vlády Ivety Radičovej, trikrát sa volil primátor v Levoči. To, že tam vtedy boli policajné manévre sa zabudlo. To bola vaša "demokratická" vláda," reaguje Peter Šuca zo Smeru.

"Tvoje robenie politiky je zaujať pozornosť akýmkoľvek spôsobom," povedal Dušan Bublavý zo Smeru. Na Hlinovom mítingu podľa neho vystúpili vulgárne kapely a takto sa politická kultúra podľa neho nerobí.

"Zvolajte si 500 ľudí na Námestie SNP a nebudem kandidovať," reaguje na Bublavého Hlina.

15:48 Ak ten kontajner teraz sprevádzali tri autí, tak keď prejde tento balíček, bude ich šesť, reaguje na Hlinu poslanec Zsolt Simon za Most - Híd. Robert Fico chce zaviesť v tejto krajine diktatúru, horšiu ako sme mali za socializmu, dodal Simon.

"Smer si takto predstavuje spoločnosť," dodáva Ľudovít Kaník s tým, že cestu všetkým v minulosti určovali komunisti v Sovietskom zväze.

15:41 "Keď mňa váľali policajti, ôsmi z desiatich ste si povedali, že tak mu treba, nevynechať ani bratislavskú kaviareň. Ale kto nariadil šikanovať toho živnostníka," pýta sa Hlina v parlamente.Viackrát dnes v parlamente pripomína historku, keď tri policajné autá strážili živnostníka, ktorý mal odviesť Hlinov kontajner plný alobalu.

"Uvaria nás ako tú žabu. Ten chlap mi povedal, že už mi nič neodvezie, lebo sa bojí," hovorí Hlina.

"Beh na sto metrov vyhrá Miroslav Číž, takto si nastavujete pravidlá v tejto krajine," hnevá sa Hlina. "Advent - neadvent, zajtra o 12:00 ten alobalový kontajner pred doma Roberta Fica doveziem," hovorí Hlina.

 

15.23 Svoje vystúpenie začal Ľubomír Galko za SaS. Poslanci za jeho stranu sa podľa neho nezúčastnia hlasovania, ktorým chce Smer prelomiť veto prezidenta Andreja Kisku. Slovensko podľa neho protiteroritické zákony, ktoré priniesol Smer nepotrebuje.

"Poslanci za stranu Smer, nemáte nijaké právo robiť zo Slovenska policajný štát. Na toto vás nikto nevolil," povedal Galko. Aj on pripomína, že riziko teroristických útokov je mimoriadne nízke.

Kritizuje aj pripravovaný plán Smeru prijať nových policajtov. "Pod zámienkou boja proti terorizmu sa pripravujú len ďalšie kšefty," povedal Galko. "Z tajných služieb idete urobiť novodobé ŠTB," hovorí Galko.

15:11 Svoje vystúpenie začal poslanec Jozef Mikloško za KDH. "Terorizmus nás bolí, ale pripomínam, že Paríž sa opakuje častejšie. Ale Paríž bol strašný a chápem, že bolo treba niečo robiť. Vláda však mohla mať čosi také pripravené a mohli sme to v pokoji prebrať," hovorí Mikloško.

Na vystúpenie poslanca Mikloška neboli nijaké faktické poznámky.

15:02 "Sloboda sa stráca nebadane, preto nečakajme radikálne zmeny," povedal v parlamente poslanec Ľudovít Kaník. Dochádza podľa neho k obmedzovaniu slobody a demokracie s nedoziernymi následkami.

Prijatými zákonmi sa podľa neho vytvoril dokonalý priestor kriminalizovať nepohodlných.

14:51 Svoje vystúpenie začal poslanec Ľudovít Kaník. Opoziční poslanci, ktorí Smeru pomohli schváliť novelu ústavy by podľa neho mali cudne klopiť zrak, hovorí Kaník. Rozhodnutie prezidenta vrátiť protiteroristický balíček schvaľuje.

Kritizuje poslancov za Most - Híd, ktorý smeru pri hlasovaní o ústavnom zákone pomohli. "Vetu, že slušný človek sa nemá čoho obávať som často počúval za minulého režimu," hovorí Kaník.

Zákony podľa neho môže zneužiť akákoľvek budúca vláda. Aj on hovorí, že protiteroristická agenda je marketingový nástroj v predvolebnej kampani.

14:48 Keď sa niečo udeje, potom budete zase hovoriť, že sme nič neurobili, hovorí poslanec Smeru Michal Bagačka. Pripomína, že vláda už dlho hovorí o tom, že treba chrániť Schengen a dnes o tom hovoria už aj v Bruseli

"Pán Bagačka nie že ja to hovorím, ale pán prezident to píše, že ohrozenie je na najnižšej možnej úrovni," odpovedal mu poslanec Zajac. "Ako chcete chrániť občanov pred ISIS a nevieme ochrániť byt predsedu parlamentu," pýta sa Zajac.

14:46 "Riešenie navrhované stranou Smer je zavedením policajného štátu, hovorí poslanec za Most - Híd Zsolt Simon. 

Alojz Hlina rozpráva o živnostníkovi, ktorý odvážal jeho kontajner s alobalom a mali ho šikanovať policajti, pretože sa obávali, že ho zaväzie pred dom Roberta Fica. 

14:30 "Sú to populistické návrhy a je to neodôvodnený zásah do súkromia občanov. Robert Fico chce strašiť pred terorizmom," povedal v rozprave v parlamente poslanec KDH Pavol Zajac. Vláda chce podľa neho len využiť emócie po teroristických útoíkoch v Paríži a nechce, aby sa hovorilo o kauzách jeho vlády.

Prezident Kiska má podľa Zajaca informácie z tajných služieb a stupeň ohrozenia je podľa neho i tak na najnižšej možnej úrovni. 

 

BRATISLAVA. Predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Smer) v pondelok otvoril 60. schôdzu parlamentu, ktorú zvolal mimoriadne z dôvodu, že prezident Andrej Kiska vrátil poslancom tzv. protiteroristický balík zákonov. Hlava štátu tvrdí, že novela Trestného zákona a ďalších právnych predpisov ako celok porušuje princíp primeranosti.

Poslancom preto Kiska navrhuje ponechať v balíku iba tie body, ktoré bezprostredne súvisia so schválenou zmenou Ústavy SR. Tá zdvojnásobila lehotu, na akú je možné zadržať osobu pri trestných činoch terorizmu.

Ohrozenie Slovenska je najnižšie možné

Kiska v odôvodnení odmietnutia právnej normy uviedol, že balík bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní bez toho, aby sa verejnosť i poslanci dozvedeli dostatok informácií o konkrétnych a identifikovateľných hrozbách na území Slovenska, ktoré by opodstatňovali jeho prijatie.

Hlava štátu poukázala v tejto súvislosti na to, že stupeň ohrozenia Slovenska je podľa dostupných údajov na najnižšej možnej úrovni.

"Vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné," uviedol Kiska.

Kiska: Zmenám musí predchádzať diskusia

Prezident tiež legislatívnej úprave vyčíta, že narušuje rovnováhu medzi záujmom na ochrane bezpečnosti štátu a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca.

"Podľa môjho názoru schválený zákon túto rovnováhu neprípustne narušuje," zdôraznil Kiska. V odôvodnení vrátenia zákona vymenoval viacero bodov rozširujúcich právomoci polície či tajných služieb, ktoré majú všeobecnú povahu a nesúvisia len s deklarovaným bojom proti terorizmu.

Prezident zdôraznil, že zmenám takýchto zákonov musí predchádzať dôkladná diskusia odbornej verejnosti, vrátane analýzy využívania už doteraz existujúcich legislatívnych možností.

Premiér Robert Fico (Smer) už avizoval, že poslanci na dnešnej schôdzi parlamentu veto prezidenta prelomia. "Nerozumiem rozhodnutiu prezidenta vrátiť protiteroristický balíček naspäť do parlamentu. Opäť bude musieť parlament rozhodovať a je zlé, že nejakí ľudskoprávni svätuškári, ktorí ani netušia, čo to je pragmatická reálna politika, určujú tempo legislatívneho procesu na Slovensku," reagoval Fico.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 7. Inteligencia vo všetkom
 8. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 10. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 1. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 2. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 3. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 4. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 7. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 10. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 22 919
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 958
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 347
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 624
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 367
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 966
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 926
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 802
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 607
 10. Inteligencia vo všetkom 1 527

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Le Penová nie je Trump. Prečo sa prieskumy tentoraz nezmýlia

Vo Francúzsku by sa už nemali mýliť.

KOMENTÁRE

Čo bude, keď študenti vykývu zub

Novembristi síce víziu mali, no správu krajiny prenechali tým, ktorí pripravení boli.

ŠPORT

Brilantný súboj rozhodol génius. A provokoval gestami

Messi zatienil Ronalda. Barcelona vyhrala na pôde Realu Madrid 3:2.

Neprehliadnite tiež

Štefanov odmietol vypovedať, Janušek si už na mnohé veci nespomína

V kauze si štát v trestnom konaní nemôže uplatňovať náhradu škody.

Bezplatná povinná škôlka. Most-Híd chce zmeny v predškolskej príprave

Strana však povinnosť nechce za každú cenu spájať s prípadnou represiou.

SaS chce, aby si školy a učitelia mohli vybrať učebnice podľa uváženia

Mnohým školám nestačia iba schválené učebnice, ktoré ministerstvo prepláca, tvrdí poslanec Branislav Gröhling.

Fico vidí budúcnosť EÚ v hlbšom vzájomnom rešpekte

Robert Fico preto vidí budúcnosť EÚ najmä v hlbšom vzájomnom rešpekte členských štátov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop