Autori: Peter Ivanič, Stanislava Harkotová, Ilustrácie: Filip Homza
S krine našich starých mám boli kedysi len skrinkami. Mali v nich nejakú tú sukňu, oblečenie “na nedeľu”, fertuchu-dve, zopár ďalších drobností a bodka.
Dnes sa mnohí môžu vo svojich skriniach doslova prechádzať a aj tí, ktorých nemôžeme považovať za vyslovene bohatých, vlastnia neraz aj desiatky párov topánok, celé hory košieľ a ešte viac šiat. A neustále ich dopĺňajú. Veď je výpredaj, to predsa nemôžu premeškať.
Telefóny meníme vtedy, keď nám skončí “akcia”, nie vtedy, keď sa pokazia. A všetko to zajedáme jedlom z druhého konca sveta, z ktorého veľká časť navyše skončí v smetnom koši.
Konzum poháňa globálnu ekonomiku vpred. No neraz ide na úkor niekoho či niečoho iného. Na úkor ľudí na opačnom konci planéty, na úkor budúcich generácií, na úkor životného prostredia.
Len málokto sa zamýšľa nad tým, kto vyrobil tričko, ktoré má práve na sebe, kto a za akých podmienok vyrobil počítač či smartfón, na ktorom si číta tento článok. Alebo kto nazbieral a za koľko predal kakaové bôby, z ktorých pochádza poleva vianočných koláčov.
Spotrebiteľ v Európe sa vďaka svojim bežným nákupom stáva súčasťou dlhého reťazca, ktorého začiatok sa môže spájať s prácou v nedôstojných podmienkach, ničením životného prostredia, či porušovaním ľudských práv.
Je pritom jedno, či ide o čokoládu, tričko alebo mobilný telefón. Teda veci, ktoré sa často objavujú aj pod vianočnými stromčekmi. Zistite, ako a za akých okolností vzniká tabuľka vašej čokolády, váš mobil či kus odevu:
Mobil
Tričko
Čokoláda
O autoroch:
Peter Ivanič je spolupracovník Platformy mimovládnych rozvojových organizácií.
Stanislava Harkotová je publicistika, pracuje v treťom sektore.
Autor: Stanislava Harkotová

Beata
Balogová
